Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zdrowy ogród: zwalczamy szkodniki ogrodowe

dr Wojciech Słomka, specjalista chorób i szkodników roślin

Wiosna to pierwszy w sezonie okres sprzyjający rozwojowi licznych chorób i agresywnemu działaniu szkodników. Niestabilna wiosenna pogoda sprzyja wielu organizmom niszczącym nasze ogrody. Młode liście i pędy są bardzo apetyczne dla głodnych szkodników po zimowym śnie. Nawet nocne przymrozki nie zatrzymają rozwoju chorób.

mszyce, szkodniki w ogrodzie
Mszyce pojawiają się w licznych koloniach i wysysają soki z liści
Fot. Studio 37/Stutterstock.com
Wiosną, wraz z rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję naszych roślin. Wiele z nich, do tej pory chronionych przed zimnem, zabezpieczonych otulinami, wraz z nastaniem cieplejszych chwil może zachorować. Nierzadko zostały zainfekowane w roku poprzednim, czego jednak nie udało się dostrzec w odpowiednim momencie. Najczęstsze wiosenne choroby roślin ozdobnych, to: fytoftoroza, alternarioza, zgnilizna korzeni, szara pleśń, brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych.

Fytoftoroza i zgnilizna korzeni

Często obie te choroby występują razem. Czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi są przede wszystkim zastoiska wody oraz poranne mgły. Duża ilość wilgoci nie wyparowuje szybko przez zimne noce oraz nie przesiąka intensywnie w jeszcze chłodnej glebie. Infekcja rozpoczyna się od korzeni. Pierwsze zewnętrzne objawy są niepozorne. Delikatne osłabienie i lekkie żółknięcie młodych liści i pędów może wskazywać również na rozwój innych chorób. Dlatego też warto delikatnie odkopać wierzchnią warstwę korzeni i zwrócić uwagę na ich stan. Jeśli są kruche, łatwo się rozpadają, a żywe tkanki w bryle korzeniowej brunatnieją - na pewno mamy do czynienia z jedną z wymienionych chorób. Aby mieć pewność z którą, należy naciąć korę szyjki korzeniowej lub podstawy pędu. Jeśli zauważymy, że pod korą obecne są brunatno-bordowe nacieki, mamy do czynienia z fytoftorozą. Leczenie roślin zaatakowanych tymi chorobami jest stosunkowo proste. Ogranicza się do podlewania roślin wodnymi preparatami środków ochrony roślin. Fytoftorozę eliminujemy wykorzystując preparat Proplant 722 SL, a zamieranie korzeni - Previcur Energy 840 SL lub Rovral Aquaflo 500 SC. Podlewamy dwukrotnie co 14-21 dni i każdorazowo kiedy choroba powróci - a niestety, mają one tendencję do nawrotów.

Szara pleśń

Bardzo często w okresie wiosennym mamy również do czynienia z szarą pleśnią. Rozwojowi tej choroby sprzyja wysoka wilgotność i duże wahania temperatury między nocą i dniem. Atakuje ona zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste. Objawem rozwoju szarej pleśni są brązowe plamy o wodnistej strukturze oraz obecność białego nalotu pleśni na roślinach. Tę chorobę zwalczamy wykonując opryski jednym z wymienionych środków chemicznych: Rovral Aquaflo 500 SC, Switch 62,5 WG lub Signum 33WG. Jeśli objawy nie ustąpią, zabieg powtarzamy za 7-14 dni.

Alternarioza

Inna groźna choroba, której nierozpoznanie w okresie wiosennym skutkuje krytycznym stanem roślin latem, to alternarioza. Objawia się koncentrycznie ułożonymi plamami, najczęściej w środkowej części blaszki liściowej. Plamy są lekko zapadnięte, a ich brzegi pofałdowane. Wewnątrz bywają jaśniejsze i rzadko pękają, w odróżnieniu od plam będących objawem innych chorób. Ponadto, zainfekowane liście nie opadają, dzięki czemu choroba jest aktywna przez cały sezon. Alternariozę zwalczamy stosując opryski z wykorzystaniem preparatu Rovral Aquaflo 500 SC lub Signum 33 WG. Wykonujemy dwa opryski, w odstępach 7-14-dniowych.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Właściciele ozdobnych form wiśni, śliw oraz migdałków powinni zwrócić uwagę na ich kondycję w czasie rozwoju kwiatów i liści. Jeśli brunatnieją w całości, zamierają, a na pędach obserwujemy wycieki o gęstej strukturze, mamy do czynienia z chorobą zwaną brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Niezwalczana prowadzi do śmierci całego drzewa. Chorobę tę eliminujemy, wykorzystując Rovral Aquaflo 500 SC lub Signum 33 WG.

Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych

Wszyscy miłośnicy roślin iglastych powinni przeprowadzić obserwację na obecność nadmiernie opadającego igliwia oraz zamieranie fragmentów pędów. Te objawy wskazują na rozwój szkodliwych grzybów, odpowiadających za chorobę zwaną zamieraniem pędów drzew i krzewów iglastych. Rośliny z tą infekcją leczymy, stosując preparat Topsin M 500 SC. Wykonujemy dwa opryski co 14-21 dni, powtarzając serię w okresie letnim i jesiennym.

Ślimaki

Ślimaki swoją aktywność rozpoczynają już w temperaturze powyżej 2oC. Wygryzają duże dziury w liściach lub pochłaniają nadziemne części całych, młodych roślin. Pozbędziemy się ich, wykładając w ogrodzie pułapki zwabiające, takie jak Arox Pułapka lub rozsiewając w miejscach ich przebywania granulat takich preparatów jak: Pełzakol GR lub Glanzit 06 GB.

Roztocza

Ślimaki zauważyć jest łatwo, trudniej dostrzec szkodniki zaliczane do roztoczy. Najczęściej występujące w ogrodach to przędziorki i rozetkowce, które są obecne na roślinach iglastych. Objawami ich obecności są: żółknące zielone części rośliny, powstawanie narośli na liściach oraz obecna pajęczynka charakterystyczna dla przędziorka chmielowca. Żywe osobniki dostrzeżemy jedynie pod lupą.

Roztocza należy bezwarunkowo zwalczać, ponieważ przenoszą liczne choroby roślin. Eliminujemy je, stosując preparaty: Nissorum 050 EC, Magus 200 SC lub Ortus 05 SC. Opryski wykonujemy co 21 dni, do całkowitego wyeliminowania tych organizmów. Uwaga - szkodniki te chętnie atakują też rośliny na tarasie oraz domowe.

Owady

Ogromną ilość szkodników w wiosennych ogrodach stanowią szkodniki owadzie. Licznie i masowo pojawiają się mszyce, które tak jak roztocza przenoszą liczne choroby roślin. Dlatego pozbywamy się ich natychmiast, kiedy się pojawiają. W sprzedaży jest dostępny szeroki wybór preparatów do ich zwalczania: Decis Ogród 015 EW, Floris AE, Polysect długo działający 005 SL, Karate Zeon 050 SC, Afizol AE, Pirimix Nowy AE, Obsydian 01 AL oraz Mospilan 20 SP. Stosując Polysect lub Mospilan, pozbędziemy się również ochojników, miseczników oraz tarczników. W ogrodach pojawią się również żarłoczne larwy motyli i chrząszczy. Szczególnie groźna jest ogrodnica niszczylistka. Jej dorosłe chrząszcze wygryzają w liściach dziury, a larwy podgryzają korzenie wielu roślin, doprowadzając do ich zamierania. Do walki z nimi wybierzmy preparat o szybkim działaniu: Decis Ogród 015 EW, Karate Zeon 050 SC lub Fastac 100 EC.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład







    Więcej o:

Skomentuj:

Zdrowy ogród: zwalczamy szkodniki ogrodowe