Ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne

Włodzimierz Kłos, Beata Zielińska

Elektryczne urządzenia grzewcze, takie jak piece akumulacyjne, mają sprawność bliską 100%. Ciepło jest bowiem oddawane w tym miejscu, w którym powstaje.

Schmidt Fotografie Am Hellenteich 53 59929 Brilon
Jeśli w pomieszczeniu jest mało miejsca, warto wybrać piec statyczny - ma on na przykład 17 cm głębokości, zaś dynamiczny model - zwykle 25 cm
Fot. Elektra
Zanim urządzenia te zaczną ogrzewać dom, należy wykonać odpowiednią instalację elektryczną. Do ich zasilania trzeba zastosować przewody o przekroju żył minimum 2,5 mm2.

Planując miejsce ustawienia pieców, powinno się pamiętać o tym, aby nie ograniczać swobodnego wypływu z nich powietrza, na przykład przez firanki lub bliskie ustawienie mebli, bo w ten sposób zmniejsza się wydajność urządzeń.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pieców akumulacyjnych:

- dynamicznym rozładowaniem - zmagazynowane w rdzeniu akumulacyjnym ciepło przekazywane jest do przepływającego przez urządzenie powietrza, którego obieg wymusza wbudowany wentylator. Co ważne, izolacja termiczna zapobiega oddawaniu ciepła przez obudowę.

W piecach z dynamicznym rozładowaniem ilość pobieranej energii jest regulowana przez naścienne sterowniki w taki sposób, aby zapewnić utrzymanie nastawionej temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu, z jednoczesnym uwzględnieniem sygnału z czujnika pogodowego umieszczonego na zewnątrz domu. W okresach, gdy na dworze jest cieplej, piece nie oddają całego zgromadzonego ciepła. Zatem w następnym cyklu piec będzie ładował się krócej, a więc pobierze mniej prądu;

- ze statycznym rozładowaniem - są znacznie prostsze w konstrukcji, a przez to tańsze od urządzeń dynamicznych. Ciepło przepływa w nich swobodnie przez blok akumulacyjny i przesłony kanałów. W najnowszych modelach tych pieców regulacja ilości oddawanego ciepła (choć w ograniczonym zakresie) jest możliwa dzięki zastosowaniu ruchomych przesłon kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze.

Sterowanie

Do kontroli temperatury w pomieszczeniach oraz urządzeń sterujących ładowanie pieców akumulacyjnych, dostępnych jest bardzo wiele różnych termostatów. Mogą to być zarówno proste sterowniki, jak i bardzo rozbudowane urządzenia programująco-kontrolujące.

W domu, w którym zostanie zainstalowana większa liczba pieców akumulacyjnych, najlepiej zastosować sterowniki centralne, które pozwalają programować i zarządzać całym ogrzewaniem akumulacyjnym. Mogą one współpracować z programatorami tygodniowymi, które umożliwiają - w zależności od potrzeb użytkownika - obniżenie lub podwyższenie temperatury w określonych porach dnia lub tygodnia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne