Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne

Tekst: Włodzimierz Kłos, Beata Zielińska

W systemie ogrzewania podłogowego akumulacyjnego podłoga oprócz tego, że grzeje, pełni też funkcję akumulatora ciepła: absorbuje je podczas obowiązywania drugiej taryfy i stopniowo oddaje podczas kolejnych godzin w ciągu doby.

ogrzewanie podłogowe akumulacyjne,ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrzewanie elektryczne jest opłacalne ekonomicznie, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. Pierwszy - to dobrze ocieplona podłoga, ściany, dach i ciepłe okna oraz wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Drugi - korzystanie z tańszej energii elektrycznej.
Fot. Raychem
W tego rodzaju ogrzewaniu elektrycznym zasadnicze znacznie ma grubość warstwy akumulacyjnej podłogi. Projektując ją, bierze się pod uwagę przede wszystkim konstrukcję budynku, czyli możliwość obciążenia stropu, ścian; a także rodzaj posadzki, bo od tego zależy łatwość przekazywania ciepła do pomieszczeń. Zazwyczaj grubość warstwy akumulacyjnej wynosi od 7 do 15 cm.

Przewody grzejne. Do ogrzewania akumulacyjnego stosuje się stałooporowe przewody grzejne. Składają się one z izolowanego drutu oporowego (żyły grzejnej wydzielającej ciepło), ekranu (na przykład miedzianego), który stanowi zabezpieczenie przeciwporażeniowe, oraz izolacji zewnętrznej z tworzyw sztucznych.

Producenci oferują przewody w gotowych zestawach. Moc takiego zestawu zależy od mocy jednostkowej przewodu i jego długości.

Uwaga! Na etapie projektu domu ważne jest określenie, jaką powierzchnię zajmie stała zabudowa w poszczególnych pomieszczeniach (na przykład szafki kuchenne, meble ustawione bezpośrednio na podłodze, wanna i prysznic w łazienkach). Tam bowiem nie wolno układać instalacji.

Sterowanie. Pracą tego ogrzewania sterują termostaty. Te najprostsze wyłączą zasilanie instalacji, gdy temperatura podłogi lub powietrza osiągnie zadaną wartość. Bardziej zaawansowane systemy automatyki "analizują" ilość ciepła zgromadzonego w wylewce oraz pomiary z czujnika zewnętrznego automatyki pogodowej. W ten sposób zostaje dokładnie ustalony czas pracy układu, który jest potrzebny do zgromadzenia ciepła wystarczającego do ogrzewania pomieszczeń w każdych warunkach pogodowych.

O ogrzewaniu elektrycznym przeczytaj także:

Grzejniki elektryczneOgrzewanie elektryczne - przydział mocyOgrzewanie elektryczne - maty grzejneZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne