Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wykonać dobrą podłogówkę

Marcin Ciuchnowicz

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga starannego zaplanowania, a następnie wykonania. Wynika to stąd, że po zrobieniu wylewki oraz ułożeniu posadzki (na przykład z gresu), nie można zmienić rozstawu rur, długości poszczególnych pętli podłogówki czy grubości izolacji. A wszystkie te parametry mają istotny wpływ na właściwe działanie tego systemu grzewczego.

ogrzewanie podłogowe
W ogrzewaniu podłogowym elemntem grzejnym jest cała podłoga, która łagodnie wypromieniowuje ciepło do pomieszczenia
Fot. Kisan
Podział powierzchni

W dużych pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, aby zapobiec pękaniu płytek ceramicznych, dzieli się powierzchnię podłogi na mniejsze pola. Zgodnie z normą PN-EN 1264, maksymalna wielkość jednej płyty grzewczej - czyli warstwy jastrychu (wylewki) z umieszczonymi w niej rurami, nie powinna przekraczać 40 m2. Jeśli zaś chodzi o kształt płyty grzewczej, to bardziej preferowana jest forma kwadratu niż prostokąta. Wynika to stąd, że płyta kwadratowa rozszerza się jednakowo w obu kierunkach. Dlatego wymiary płyty najlepiej tak dobrać, by stosunek obu jej boków nie był większy niż 2:1. Maksymalna długość boku płyty nie powinna przekraczać 8 m. Zawsze też wylewkę grzejną warto zazbroić siatką o oczkach 10 × 10 lub 15 × 15 cm z prętów o średnicy 3-4 mm.

Dzieląc pomieszczenie na poszczególne pola, należy również zwrócić uwagę na przykład na zaplanowane w nim słupy. Są one związane z fundamentem i stropem, więc zawsze w tych miejscach, podobnie jak przy ścianach, istnieje ryzyko popękania wylewki - a przez to również płytek ceramicznych. By temu zapobiec, jastrych wokół słupa powinien być od niego oddzielony (oddylatowany).

Wykonanie wylewki i dylatacji

Płyta grzejna pod wpływem temperatury rozszerza się. Dlatego wykonuje się ją jako jastrych pływający, czyli wylewkę niepołączoną konstrukcyjnie z budynkiem. Układa się ją na płytach izolacyjnych, a wokół mocuje się taśmę dylatacyjną z elastycznej pianki. Zapewnia ona płycie swobodę ruchów termicznych aż do 5 mm. Taśma ma dodatkowo fartuch z folii, który układa się na izolację. Dzięki temu wylewka nie przedostaje się pomiędzy izolację a taśmę brzegową. Szczeliny dylatacyjne wykonuje się również na połączeniu płyt grzejnych oraz w drzwiach między pomieszczeniami, za pomocą specjalnych taśm.

Uwaga! Niektórzy fachowcy nie dzielą jastrychu grzejnego dylatacjami z pianki, lecz wykonują szczelinę, nacinając beton szlifierką kątową - kiedy jest już twardy, a jeszcze nie związał całkowicie. Przy nacinaniu trzeba jednak uważać, by nie przeciąć głównych rur grzejnych. Zgodnie z normą, nacięcie nie powinno być większe niż 1/3 grubości (red).

Elastyczny klej i fuga

Jeżeli planujemy wykończyć posadzkę na ogrzewaniu podłogowym płytkami ceramicznymi, powinno się do ich przyklejenia użyć elastycznego kleju, a spoiny wypełnić elastyczną fugą. Poza tym, nad dylatacjami płytki ceramiczne układa się z przerwą, dzięki zastosowaniu specjalnych profili. Na styku cokołów z podłogą należy zastosować elastyczną masę silikonową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wykonać dobrą podłogówkę