Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gruntowa pompa ciepła - ile kosztuje montaż?

Stefan Żuchowski

Instalacja dolnego źródła ciepła jest najdroższym elementem systemu ogrzewania z gruntową pompą ciepła. Nie można jednak pozwolić sobie na zastosowanie tu nierozsądnych oszczędności. Będą one zgubne w skutkach zarówno dla samej pompy, jak i dla całego systemu grzewczego.

Wykonanie zbyt płytkich pionowych odwiertów przyczynia się do spadku sprawności pompy
Wykonanie zbyt płytkich pionowych odwiertów przyczynia się do spadku sprawności pompy
Fot. Danfoss
Jeśli przeznaczmy na kolektor poziomy zbyt małą powierzchnię działki w stosunku do zapotrzebowania domu na ciepło lub za płytko ułożymy rury, czy też za gęsto je rozmieścimy, spowoduje to już w grudniu gwałtowny spadek temperatury dolnego źródła, a zatem spadnie sprawność pompy ciepła. Czasami nawet zachodzi potrzeba załączenia grzałki elektrycznej, by móc ogrzać dom. Podobnie rzecz się ma, gdy wykonamy zbyt płytkie odwierty na sondy. W takiej sytuacji całość zaoszczędzonych wydatków na inwestycję stracimy już w pierwszych latach działania pompy ciepła, z powodu wysokich rachunków za prąd. Przez większą część sezonu grzewczego będziemy bowiem ogrzewali dom i wodę za pomocą grzałek elektrycznych, a nie ciepłem pochodzącym z gruntu.

Poza tym, nadmierne obciążenie dolnego źródła przyczynia się do spadku temperatury w odwiertach oraz bardzo długiego czasu regeneracji gruntu przy zastosowaniu kolektora płaskiego. Częstym objawem źle pojętych oszczędności jest długo zalegający wiosną śnieg w naszym ogródku, podczas gdy u sąsiadów kwitną już pierwsze kwiaty i zieleni się trawa.

Aby oszacować koszty montażu przyjmujemy, że gruntowa pompa ciepła będzie pracowała w nowo wybudowanym, energooszczędnym budynku o powierzchni około 150 m2, w którym na parterze i na piętrze ułożono wodne ogrzewanie podłogowe. Jako dolne źródło ciepła zostały wybrane pionowe odwierty. W domu będzie mieszkała 4-osobowa rodzina.

Instalacja dolnego źródła

Montaż instalacji dolnego źródła obejmuje następujące prace:

- opracowanie dokumentacji geologicznej;

- wykonanie dwóch odwiertów o długości około 100 m każdy;

- umieszczenie w odwiertach rur polietylenowych;

- napełnienie rur płynem niezamarzającym;

- wypełnienie odwiertów masą dobrze przewodzącą ciepło.

Za materiały i robociznę zapłacimy razem 16 000 zł.

Instalacja górnego źródła

Do jej wykonania (bez ułożenia ogrzewania podłogowego) potrzebne będą następujące materiały i urządzenia:

- kompaktowa pompa ciepła o mocy około 8 kW z wbudowanym podgrzewaczem wody o pojemności około 160-180 litrów - 30 000-35 000 zł;

- osprzęt w kotłowni (rury z izolacją, złączki, termometry, manometry i zawory serwisowe, naczynia wzbiorcze) - 2000-3000 zł.

Zakres prac tego etapu jest dość znaczny. Trzeba połączyć przewody instalacji dolnego źródła, rozdzielacz, pompę ciepła, a także wyjścia instalacji wody użytkowej oraz grzewczej. Bardzo czasochłonne jest odpowietrzenie instalacji dolnego źródła oraz napełnienie i odpowietrzenie instalacji centralnego ogrzewania. Zazwyczaj wymaga to wielu godzin pracy co najmniej dwóch fachowców.

Orientacyjny koszt montażu pompy ciepła i jej uruchomienia oraz instalacji to 5000-6000 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Gruntowa pompa ciepła - ile kosztuje montaż?