Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przykleić tapetę

Katarzyna Jodłowska

Tapety tradycyjnie sprzedawane są w tzw. eurorolkach, o standardowych wymiarach: szerokości 53 cm i długości 10 m. Natomiast te kosztowne, designerskie sprzedawane bywają na metry (jak tkaniny), z rolek o różnej szerokości (nawet 120 cm), albo w odmierzonych brytach.

przyklejanie tapety
Ściany malowane farbami emulsyjnymi wystarczy umyć, a pokryte farbami olejnymi - przeszlifować i odkurzyć.
Fot. Flügger
Przyklejanie tradycyjnej tapety można podzielić na cztery etapy.

Etap 1. Przygotowanie ściany. Ten etap prac zajmie najwięcej czasu, bo ściana musi być gładka, czysta i sucha. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych muszą być najpierw zaszpachlowane i oszlifowane, a następnie zagruntowane specjalnym preparatem.

Etap 2. Przygotowanie tapety. Wysokość ściany mierzy się od sufitu do listwy podłogowej i dodaje się zapas 5-10 cm. Odmierza się odpowiedni odcinek tapety i odcina nożem introligatorskim. Po sprawdzeniu, czy wzory są spasowane, w ten sam sposób wycina się kolejne bryty.

Etap 3. Naklejanie tapety. Za pomocą pionu wyznacza się i rysuje na ścianie linię (nawet, gdy tapetowanie zaczyna się od kąta pomieszczenia - narożnik wcale nie musi mieć 90°), z którą musi się pokryć brzeg pierwszego przyklejanego brytu.

Etap 4. Wykończenie. Końcowe prace to dokładne dociśnięcie brzegów tapety i jak najszybsze usunięcie resztek kleju (żeby nie zdążył wyschnąć); zmywa się go gąbką zmoczoną w czystej wodzie.

Dokładne dociskanie tapety podczas przyklejania pozwala usunąć pęcherzyki powietrza. Jeśli nie uda się ich pozbyć, stworzą nie- estetyczne nierówności. Na szczęście także po ułożeniu tapety można je zlikwidować, po prostu przekłuwając szpilką.


Skomentuj:

Jak przykleić tapetę