Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie z kotła kondensacyjnego, a kominek z płaszczem wodnym

Mariusz Jóźwiak - Ekspert Techniczny firmy Vaillant

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Mariusz Jóźwiak - Ekspert Techniczny firmy Vaillant

kocioł kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym, ogrzewanie domu
Schemat ideowy połączenia kominka i kotła gazowego pośrednio za pomocą wymiennika ciepła oraz sprzęgła hydraulicznego
Fot. Vaillant
Pytanie użytkownika:

Czy można zastosować w domu jednorodzinnym ogrzewanie z kotła kondensacyjnego w połączeniu z kominkiem z płaszczem wodnym i czy ogrzewanie podłogowe nie jest szkodliwe?

Odpowiedź eksperta:

Oczywiście połączenia kotła kondensacyjnego oraz alternatywnych urządzeń grzewczych, w tym stałopalnych (takich jak kominki, piece węglowe, kotły na ekogroszek itp.) jest jak najbardziej możliwe. Prawidłowe połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania pracującej z kotłem gazowym musi spełniać wymagania stawiane obu urządzeniom w zakresie ich bezpiecznej eksploatacji. Kominek zaliczany jest do urządzeń stałopalnych, a więc musi pracować w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym umieszczonym powyżej, zainstalowanym na rurze zasilającej (wzniosowej). Nowoczesne kotły grzewcze z reguły pracują w układach zamkniętych z naczyniem przeponowym, dlatego bezpośrednie połączenie komina i kotła gazowego w jednej instalacji jest niemożliwe. W tym celu stosuje się połączenie pośrednie za pomocą wymiennika ciepła oraz sprzęgła hydraulicznego. Oba te elementy są niezbędne dla prawidłowej i optymalnej pracy obu źródeł ciepła jakimi są kominek i kocioł gazowy. Aby uzyskać szczegóły takich rozwiązań proszę skontaktować się z instalatorem, schemat ideowy takiego rozwiązania przedstawia grafika.

Kwestia szkodliwości ogrzewania podłogowego była bardzo mocno podnoszona na szkoleniach wiele lat temu, kiedy tak naprawdę ten typ ogrzewania dopiero co był wdrażany w budownictwie. Jak pokazuje wieloletnia praktyka ogrzewanie podłogowe zapewnia lepszy rozkład temperatur w pomieszczeniu (niższa różnica temperatur) , oraz wyższą sprawność - minusem są koszty wykonania takiego ogrzewania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie z kotła kondensacyjnego, a kominek z płaszczem wodnym