Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabudowa poddasza: sprawdź wykonanie metalowego rusztu

Zbigniew Jankowski

Ruszt, do którego będą mocowane płyty gipsowo-kartonowe, wykonuje się z wieszaków, uchwytów ES oraz profili CD i UD. Po zamontowaniu, profile powinny wyznaczać równą płaszczyznę, a ich położenie musi być dokładnie sprawdzone.

Wieszaki kotwowe mogą być mocowane zarówno do krokwi, jak i do jętek
Wieszaki kotwowe mogą być mocowane zarówno do krokwi, jak i do jętek
Fot. Lafarge Gips
Wieszaki i uchwyty ES są elementami, które ograniczają wpływ odkształceń więźby dachowej na obudowę. Do nich mocuje się profile CD i UD.

Wieszaki kotwowe

Mają zwykle długość 15 cm, dzięki czemu można skorygować ewentualne nierówności więźby dachowej. Wieszaki przykręca się dwoma-trzema wkrętami o długości co najmniej 35 mm do boku każdej krokwi, jętki lub kleszczy. Ramię każdego wieszaka powinno się stykać z bokiem elementu więźby na długości minimalnie 3 cm. Do niego mocuje się na zatrzask profil.

Uchwyty ES

Mogą mieć różną długość ramion 65, 75 lub 125 mm. Odpowiedni ich dobór pozwala w łatwy sposób wyeliminować nierówności więźby dachowej. Uchwyty mocuje się do spodu więźby. Następnie do nich, na odpowiedniej wysokości - specjalnymi wkrętami typu "pchełka" - przykręca się profile CD i UD.

Uchwyty ES można stosować do obudowywania płaszczyzn poziomych (na przykład spodu jętek) lub pionowych (na przykład ściany kolankowej). Nie powinno się ich stosować na płaszczyznach skośnych, ponieważ ich stosunkowo niewielka sztywność powoduje pękanie połączeń obudowy skosu z obudową poziomą lub pionową.

Uwaga! Wieszaków kotwowych i uchwytów ES lepiej nie zastępować łatami drewnianymi, szczególnie gdy są one wykonane z drewna kiepskiej jakości, często z niewysuszonych i niezaimpregnowanych resztek. Mokre drewno wysycha po zamocowaniu i zaszpachlowaniu połączeń między płytami, przez co powoduje później ich pęknięcia i deformację obudowy.

Profile

Tylko te wykonane z blachy o grubości 0,6 mm będą wystarczająco sztywne. Wykonany z nich ruszt jest solidniejszy.

Skrajne profile CD, od których zaczyna się montaż, mogą być oddalone od brzegu obudowywanej płaszczyzny nie więcej niż o 10-15 cm. Natomiast rozstaw mocowanych między nimi profili UD dobrze aby nie przekraczał 40 cm.

Ruszt powinien być skręcony na sztywno - wszystkie połączenia profili UD i CD łączy się teksami, czyli wkrętami samo-nawiercającymi.

Zanim ekipa zabierze się do mocowania płyt gipsowo-kartonowych, płaszczyzny utworzone przez ruszt muszą być równe. Jeśli stwierdzimy odchyłki, wieszaki trzeba odkręcić, zrobić korektę ich położenia i przykręcić ponownie. Przy uchwytach ES odkręca się profile i podnosi je wyżej lub opuszcza.

Zabudowa poddasza: sprawdź ułożenie ociepleniaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Zabudowa poddasza: sprawdź wykonanie metalowego rusztu