Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O zarzutach wobec kanadyjczyków

Jacek Dąbrowski, właściciel firmy Domy i Domki budującej w technologii szkieletu drewnianego.

Drewniany dom szkieletowy - "kanadyjczyk"
Drewniany dom szkieletowy - "kanadyjczyk"
Fot. budomek.com.pl
- ...w Polsce kanadyjczyki źle się buduje. To już nieprawda. Kiedyś popełniano sporo błędów, ale na skutek trwającego przez kilka lat ostrego ostrzału prasy budowlanej teraz buduje się je bardzo świadomie. Wykonawcy są douczeni przez krytykę oraz rozmaite dyskusje, zresztą nadal cały czas jesteśmy na cenzurowanym.

- ...polskie drewno jest złej jakości. Jest bardzo dobrej jakości, bo mamy lepszy surowiec niż USA czy Kanada. Tam drewno pochodzi ze specjalnych plantacji, w których cykl dojrzewania drzew trwa zaledwie kilkanaście lat, a u nas jeszcze przez długi czas będzie można korzystać z drewna (głównie sosny) dojrzewającego w warunkach naturalnych przez kilkadziesiąt lat. Zawdzięczamy to polityce z lat 50-tych i 60-tych - nasadzono wtedy mnóstwo lasów dla kopalń, które obecnie już tyle drewna nie potrzebują.

- ...nie jest odpowiednio zabezpieczone. Obecnie bez problemów można pozyskać drewno zabezpieczone i przygotowane do wbudowania w tym samym stopniu jak w USA i Kanadzie. My budujemy tylko z takiego, bo po prostu łatwiej wtedy zmontować szkielet i oszczędza się na robociźnie. Oczywiście zdarzają się jeszcze firmy używające taniego, surowego materiału.

- ...technologia jest mało rozpowszechniona. I niech taka będzie, bo gdybyśmy nagle wszystkie domy zaczęli budować z drewna, to pewnie wkrótce mielibyśmy z tym kłopoty. Amerykanie przez 100 lat szykowali się do jego przemysłowej produkcji, mogą więc teraz powszechnie budować domy szkieletowe.

Skomentuj:

O zarzutach wobec kanadyjczyków