Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany drewniane

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak

Drewniane ściany szkieletowe są dużo lżejsze i cieńsze od murowanych. I bardzo ciepłe: praktycznie całą ich grubość wypełnia izolacja termiczna.

lekkie ściany działowe, ściany działowe, ściany z papieru
Ściany z drewna buduje się głównie na poddaszach. Nie?izolują akustycznie, raczej stanowią przepierzenie
Fot. Arkadiusz cichocki / AG
O konstrukcji szkieletowej

Tradycyjną konstrukcję domu szkieletowego zbija się na budowie z suszonego przemysłowo, czterostronnie struganego drewna, ze sfazowanymi krawędziami. Od zewnątrz przybija się do szkieletu usztywniające całość poszycie z płyt drewnopochodnych. Od zewnątrz dom można wykończyć przez:

- obmurowanie cegłą licową,

- zastosowanie tynku cienkowarstwowego na dodatkowym ociepleniu z wełny mineralnej lub styropianu ryflowanego,

- obłożenie oblicówką winylową lub drewnianą.

Od strony wewnętrznej szkielet konstrukcyjny wypełnia się izolacją cieplną i wykańcza najczęściej płytami suchego tynku.

Izolację termiczną chroni się folią paroizolacyjną (układaną od cieplejszej strony) przed napływającą z wnętrza wilgocią. Przed przewiewaniem i wilgocią z zewnątrz budynek chroni specjalna paroprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna, układana na poszyciu.

Ostatnio coraz popularniejsze są prefabrykowane domy szkieletowe. Na budowie montuje się elementy przygotowane w suchej i ciepłej hali fabrycznej. Pozwala to oszczędzić nie tylko czas (zmontowanie stanu surowego zamkniętego zajmuje 2-3 dni), ale i osiągnąć wysoką jakość. Prefabrykacja szkieletu może mieć różny zakres: mogą to być elementy ścian, stropów, dachu, ale też całe moduły (poszczególne pomieszczenia, kondygnacje, nawet cały dom).

Ściany z bali

Bale stosowane na ściany budynków mogą mieć przekrój okrągły lub prostokątny i najczęściej są z drewna świerkowego lub sosnowego. Łączy się je na różne sposoby - okrągłe można odpowiednio profilować albo łączyć na obce pióro, a prostokątne łączy się na pióro i wpust lub na obce pióro.

Do wznoszenia współczesnych budynków stosuje się zazwyczaj bale niewielkiej grubości (do 11 cm). Takie ściany wymagają zatem ocieplenia - najlepiej wełną mineralną grubości 10-15 cm:

- od wewnątrz: izolację cieplną układa się od strony wnętrza - czyli odwrotnie niż w domu murowanym - po czym zabezpiecza ją folią paroszczelną i układa suchy tynk lub boazerię;

- od zewnątrz (lepsze rozwiązanie): po stronie zewnętrznej mocuje się kolejno paroizolację, wełnę mineralną i folię wiatroizolacyjną. Następnie trzeba wykończyć elewację, na przykład oblicówką z desek.

Budowa drewnianego domu szkieletowego trwa krótko, ale wymaga wiedzy, doświadczenia, staranności i precyzji w wykonaniu poszczególnych jego elementów.

W domu szkieletowym folia paroizolacyjna powinna być ułożona po wewnętrznej stronie izolacji termicznej, a wiatroizolacja - na poszyciu zewnętrznym ściany. Nie wolno pomylić folii paroizolacyjnej z wiatroizolacją. Taki błąd może spowodować trwałe zawilgocenie konstrukcji drewnianej, a w następstwie tego - jej zniszczenie.

Drewniane bale - zanim zostaną użyte do budowy - powinny być wysuszone do wilgotności 14-18%. Podczas suszenia w grubych elementach drewnianych z reguły pojawiają się pęknięcia. Nie obniża to jednak ich wartości jako materiału na ściany.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ściany drewniane