Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak naprawić uszkodzone płyty gipsowo-kartonowe

Małgorzata Krośnicka

Takie uszkodzenia nie są częste, ale wgniecenia zdarzają się na przykład, gdy niezbyt uważnie wnosimy meble czy inne elementy wyposażenia. Dziury natomiast bywają utrapieniem dziecięcych pokoi.

12.09.2007 WARSZAWA - CZTERY KATY - USUWANIE DZIURY W SCIANIE CZTERY KATY FOT. ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 11 (193) - 11 2007
W płytach zastosowanych jako suche tynki, w miejsce wyciętego uszkodzonego kawałka płyty nowy przykleja się na zaprawę.
Fot. Albert Zawada / AG
Dobra wiadomość jest taka, że w miarę łatwo można je naprawić. Zła - niewielu fachowców da się namówić na takie drobne poprawki.

Powierzchniowe wgniecenia. Jeśli nie są zbyt głębokie, a wierzchnia warstwa kartonu nie została przerwana, można je naprawić, nanosząc kilka warstw masy szpachlowej, przy czym grubość nałożenia jednej warstwy gładzi nie powinna przekroczyć 2 mm.

Dziura w płycie gipsowo-kartonowej. Jeżeli uszkodzenie jest na tyle małe, że mieści się między dwoma profilami rusztu, do którego zamocowane są płyty g-k, można dosztukować nowy fragment.

Najpierw wycinamy uszkodzony fragment płyty. Trzeba to zrobić z zapasem, by po bokach pozostały nienaruszone fragmenty obudowy dachu. Do tej operacji najlepiej użyć ostrego nożyka, którym powinniśmy ostrożnie operować, by nie naciąć folii paroizolacyjnej.

Pomiędzy pionowymi profilami rusztu mocujemy dwa poprzeczne, a następnie dociętym kawałkiem płyty gipsowo-kartonowej zaślepiamy otwór, przykręcając "łatkę" do nowych profili.

Pomiędzy powierzchnią obudowy a łatką pozostanie szpara, którą najlepiej zabezpieczyć papierową taśmą i warstwą masy szpachlowej. Gdy szpachlówka wyschnie, trzeba ją dokładnie przeszlifować - można do tego użyć papieru ściernego o drobnej granulacji, albo plastikowej siatki nawiniętej na drewniany klocek.

Po oczyszczeniu powierzchni z pyłu, pozostaje malowanie miejsca naprawy. Zanim się za nie zabierzemy, koniecznie zagruntujmy nową płytę i zaszpachlowane miejsca. W przeciwnym razie mogą one nierównomiernie chłonąć farbę, a na ścianie będzie widoczny fragment znacznie różniący się odcieniem. Do gruntowania możemy użyć specjalnego preparatu albo białej farby emulsyjnej rozcieńczonej wodą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Jak naprawić uszkodzone płyty gipsowo-kartonowe