Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Układanie tynków cementowo-wapiennych

Iwona Szczepaniak

Tynki cementowo-wapienne są obecnie mniej popularne niż gipsowe, głównie dlatego, że długo schną i są bardziej pracochłonne. Układa się je w trzech warstwach.

Tynki układane na mokro długo schną, więc z ich wykończeniem trzeba poczekać.
Tynki układane na mokro długo schną, więc z ich wykończeniem trzeba poczekać.
Fot. Kreisel
Wykańczanie ścian tynkami cementowo-wapiennymi jest bardzo czasochłonne. Układa się je bowiem w trzech warstwach - obrzutka, narzut i gładź. Dlatego prace tynkarskie wymagają zawracania do tej samej partii ściany, przy czym za każdym razem przed nałożeniem kolejnej warstwy trzeba odczekać, aż poprzednia zwiąże i nieco przeschnie.

Czas trwania robót zależy też od dokładności postawienia ścian. Jeśli są one wymurowanie starannie - "trzymają" pion i są równe - można zaoszczędzić sporo czasu i materiału tynkarskiego, które należałoby poświęcić na ich wypionowanie i wyrównanie.

Najtrudniejszym etapem podczas układania tynku cementowo-wapiennego jest jego zacieranie. Trzeba dokładnie wiedzieć kiedy je rozpocząć. Jeśli robotnicy zbyt wcześnie zaczną zacierać miękką zaprawę tynkarską, zrobią w niej dziury. Jeśli zbyt późno - nadmiernie przeschnie i nie da się uzyskać oczekiwanego efektu.

6 prac koniecznych podczas tynkowania na mokroZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Układanie tynków cementowo-wapiennych