Lakiery, oleje i woski na podłogi
Drewniane podłogi można wykończyć na kilka sposobów: polakierować, nasączyć olejem lub zaciągnąć woskiem.
Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą powłokę odporną na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne (zarysowanie, wgniecenia). Taką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, ale tylko pod warunkiem, że powłoka jest cała, bez pęknięć i rys. Zależnie od rodzaju rozpuszczalnika wyróżnia się lakiery wodorozcieńczalne (inaczej wodne) i rozpuszczalnikowe. Niektóre gatunki drewna wymagają użycia najpierw odpowiedniego podkładu.
Olej nie tworzy na drewnie powłoki, która mogłaby popękać, lecz głęboko wnika w jego strukturę, nie zamykając jego porów. Nasączona nim powierzchnia jest matowa i mniej śliska od lakierowanej. Nie widać też na niej zarysowań tak wyraźnie jak na lakierowanej. Niestety, drewno nasączone olejem wymaga systematycznej pielęgnacji.
Wosk tworzy na powierzchni drewna jedynie cienką warstwę i - w przeciwieństwie do oleju - zamyka pory drewna. Powierzchnię woskowaną trudniej myć niż olejowaną. Jest ona również mniej odporna na zaplamienia. Zabieg woskowania trzeba regularnie powtarzać.
Zobacz także:
Wszystko co warto wiedzieć o podłogach drewnianych
Po czym poznać dobrego parkieciarza
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: