Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lakiery, oleje i woski na podłogi

(red.)

Drewniane podłogi można wykończyć na kilka sposobów: polakierować, nasączyć olejem lub zaciągnąć woskiem.

drewniane podłogi,drewniana podłoga
Wykańczanie drewnianych podłóg olejem lub woskiem to sprawdzony i znany od setek lat sposób.
Fot. Barlinek
Aby jednak wybrany preparat najlepiej spełnił swoje zadanie, trzeba dostosować go do przeznaczenia pomieszczenia i rodzaju drewna.

Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą powłokę odporną na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne (zarysowanie, wgniecenia). Taką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, ale tylko pod warunkiem, że powłoka jest cała, bez pęknięć i rys. Zależnie od rodzaju rozpuszczalnika wyróżnia się lakiery wodorozcieńczalne (inaczej wodne) i rozpuszczalnikowe. Niektóre gatunki drewna wymagają użycia najpierw odpowiedniego podkładu.

Olej nie tworzy na drewnie powłoki, która mogłaby popękać, lecz głęboko wnika w jego strukturę, nie zamykając jego porów. Nasączona nim powierzchnia jest matowa i mniej śliska od lakierowanej. Nie widać też na niej zarysowań tak wyraźnie jak na lakierowanej. Niestety, drewno nasączone olejem wymaga systematycznej pielęgnacji.

Wosk tworzy na powierzchni drewna jedynie cienką warstwę i - w przeciwieństwie do oleju - zamyka pory drewna. Powierzchnię woskowaną trudniej myć niż olejowaną. Jest ona również mniej odporna na zaplamienia. Zabieg woskowania trzeba regularnie powtarzać.

Zobacz także:

3 sposoby wykończenia podłogiWszystko co warto wiedzieć o podłogach drewnianychPo czym poznać dobrego parkieciarzaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Lakiery, oleje i woski na podłogi