Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno na ogrzewaną podłogę

red.

Parkiet z drewna egzotycznego merbau
Parkiet z drewna egzotycznego merbau
Fot. BARLINEK
Parkiet tradycyjny i deski lite

Drewno na podłogę ogrzewaną powinno mieć niski współczynnik skurczu oraz długi czas osiągania równowagi higroskopijnej (oddawania lub pobierania wilgoci zawartej w powietrzu). Takie właściwości mają: dąb, akacja, merbau, doussie, iroko, jatoba. Ze względu na wysoki współczynnik skurczu i jasny kolor, który podkreśla ciemne szczeliny, nie poleca się układania na ogrzewaniu podłogowym parkietów z klonu, buku i grabu. Odradza się także stosowanie elementów grubszych niż 15 mm (np. litych desek czy tradycyjnych deszczułek parkietowych), ponieważ mają duży opór cieplny i tym samym obniżają skuteczność ogrzewania. Parkiet tradycyjny i lite deski odradza się także ze względu na ich szerokość - podgrzewanie w warunkach stosunkowo niskiej wilgotności względnej powietrza powoduje bowiem kurczenie się drewna i powstawanie szczelin między elementami. Nad ogrzewaniem podłogowym lepiej więc układać cieńsze parkiety z wąskich elementów, np. lamparkiet lub mozaikę, aniżeli klepkę parkietową szerokości 7-8 cm.

Parkiety gotowe

Z posadzek drewnianych - najlepsze na ciepłe podłogi. Warstwowa budowa i wzajemnie prostopadłe ułożenie słojów w poszczególnych warstwach zmniejszają podatność elementów na skurcz i przez to wyraźnie ograniczają powstawanie szczelin - nawet wtedy, gdy deski są szerokie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drewno na ogrzewaną podłogę