Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Korkowa podłoga

Tekst: Dariusz Jędrzejewski, konsultacja Dom Korkowy

Korek jako materiał wykończeniowy jest w Polsce stosowany dopiero od niedawna, jednak szybko zdobył sobie popularność. Dlaczego? Bo to materiał niemal bez wad.

korek,korkowa podłoga,wykończenie podłogi,podłoga
Podłoga w kuchni - korek można bezpiecznie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wilgocią
Fot. Dom Korkowy
Korek to najlepszy ze znanych naturalnych izolatorów akustycznych. Jest również doskonałym izolatorem termicznym o współczynniku U 0,045 W/mK, porównywalnym do styropianu czy wełny mineralnej.

Dzięki tak zwanemu ciepłu własnemu jest ciepły w dotyku. Tym samym wnętrza wykończone korkiem sprawiają wrażenie przytulnych.

Korek jako materiał niehigroskopijny, czyli niepochłaniający wody, może być stosowany we wszystkich pomieszczeniach, nawet w kuchniach i łazienkach - w miejscach narażonych na stały kontakt z wilgocią. Jest odporny na działanie grzybów i pleśni.

Jest też materiałem trwałym i elastycznym. Odgnieciony, szybko wraca do poprzedniego wyglądu. To cecha bardzo istotna przy stosowaniu go jako wykładziny podłogowej, narażonej na odkształcenia spowodowane np. meblami czy obcasami butów.

Pomieszczenia pokryte płytami korkowymi łatwo można utrzymać w czystości. Korek jest więc materiałem idealnym dla osób wrażliwych na kurz i alergików. Pozostaje również surowcem bezpiecznym. Pali się jedynie przy dużym dostępie ognia, lecz nawet wtedy proces ten zachodzi z trudem i powoli.

Płytki, płytki, płytki

Podłogi korkowe występują w formie płytek podłogowych przeznaczonych do przyklejania na wylewkach samopoziomujących oraz jako panele do montażu tzw. podłóg pływających.

Płytki podłogowe o grubości 4 mm zrobione są z dwóch warstw korka (plus lakier poliuretanowy) - spodniej z drobno mielonego korka i wierzchniej z dekoracyjnego korka naturalnego. Mają kształt prostokąta 30x60 cm lub 60x45 cm. Cena: 64-110 zł/m2.

Można kupić też dwuwarstwowe płytki korkowe o grubości 6 mm przeznaczone do lakierowania. Zrobione są z naturalnego lub barwionego korka w wymiarach 30x60 cm. Cena: 125-135 zł/m2.

Ze względu na krótki czas montażu, kupujący chętniej wybierają płytki gr. 4 mm zabezpieczone bezbarwnym lakierem ceramicznym. Jednak lakierowanie płytek po ich przyklejeniu do podłoża, daje nam gwarancję uzyskania jednolitej warstwy ochronnej, która zabezpiecza również brzegi płytek, a ponadto pozwala na zastosowanie lakieru o charakterystyce odpowiedniej do intensywności użytkowania danego pomieszczenia.

Montaż płytek korkowych

Do przyklejenia płytek korkowych do podłoża używa się kleju kontaktowego rozpuszczalnikowego Cola-Cork lub wodnego kleju kontaktowego W-240. Klej rozpuszczalnikowy jest mało wymagający, jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Można nim przyklejać korek do różnych materiałów. Podłoże musi być w miarę równe, bez większych uszkodzeń. Wylewki powinny być wyrównane i oczyszczone z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, a spękany, nierówny beton pokryty zaprawą wyrównującą.

W przypadku obu klejów należy przy pomocy wałka welurowego nanieść klej na spód płytek tak, aby uzyskać jednolitą, zamkniętą powłokę. Posmarowane płytki muszą schnąć co najmniej 60-90 minut do momentu, kiedy klej stanie się przezroczysty. Następnie należy posmarować podłoże i poczekać, aż klej dokładnie wyschnie. Czas schnięcia zależy od rodzaju podłoża - dla podłoża chłonnego wynosi ok. 30 minut, a ok. 60-90 minut dla podłoża niechłonnego. W przeciągu następnych 4 godzin należy pokryć posmarowanymi płytkami podłogę. Dla zapewnienia lepszego kontaktu płytek z podłożem, należy je mocno docisnąć przy pomocy młotka gumowego lub walca dociskowego o masie 50 kg. Trzeba przy tym systematycznie dociskać ułożone wcześniej sekcje podłogi.

Coraz większą popularnością cieszą się podłogowe panele z korka o wymiarach 90,5x29,5 cm lub 60,5x44,5 cm i grubości 10,5 mm. Spód panela to aglomerat korkowy pełniący funkcję podkładu. Kolejną warstwę tworzy płyta MDF z wykonanymi na krawędziach pióro-wpustami. Rdzeń o grubości około 2,5 mm zbudowany jest ze sprasowanego korka. Wierzchnią warstwę panelu tworzy dekoracyjny korek. Ochronna warstwę paneli stanowi lakier ceramiczny, który jest niezwykle odporny na ścieranie się i zarysowania.

Zasady montażu paneli korkowych są identyczne jak typowych paneli laminowanych i drewnianych. Cena paneli korkowych: 99-140 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Korkowa podłoga