Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele podłogowe - tańsze i droższe

Tekst Beata Kostrzewska

Oferta producentów paneli drewnianych i laminowanych jest coraz bardziej urozmaicona. Jeśli do tego dodamy wszechobecne promocje, okaże się, że wybór tego sposobu wykończenia podłogi nigdy chyba nie był taki... trudny.

Panele drewniane we wzorzystym kolorze ciemnego egzotycznego drewna panga sprawdzają się we wnętrzach typu kolonialnego
Panele drewniane we wzorzystym kolorze ciemnego egzotycznego drewna panga sprawdzają się we wnętrzach typu kolonialnego
Fot. BOEN
Panele podłogowe są obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów wykończenia posadzek. Bardzo dobre wyniki sprzedaży zawdzięczają między innymi łatwości w montażu. Przy odrobinie umiejętności technicznych i talentu, z wykorzystaniem kilku podstawowych narzędzi, niemal każdy może sam ułożyć taką podłogę w kilka godzin. Nie trzeba jej montażu zlecać fachowcom, a to z kolei odejmuje od całości naszych wydatków koszt takiej usługi. Niezwykle ważne jest też to, że powierzchnia paneli nie wymaga wykończenia. Po ułożeniu są gotowe do użytkowania, gdyż fabrycznie pokrywa się je specjalnym lakierem lub olejem.

Producenci paneli co roku wprowadzają co najmniej kilka nowych wzorów. Sprawia to, że ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy, a przez to wybór nie jest wcale łatwy. Sprzedawcy namawiają do zakupu paneli, zachwalając, zależnie od preferencji klienta, trwałość, nietypowy wzór, długą gwarancję, niską cenę W takiej sytuacji trudno jest podjąć właściwą i - co ważne - szybką decyzję. Mimo to rzadko kto wychodzi ze sklepu czy marketu budowlanego z pustymi rękoma.

Rodzaje paneli

Panel podłogowy jest zbudowany z kilku warstw. Każda z nich ma swoje ściśle określone zadanie i nadaje mu odpowiednie właściwości. Zależnie od rodzaju materiału, z którego wykonuje się poszczególne warstwy, rozróżnia się panele laminowane i panele drewniane.

Panele laminowane są zbudowane z trzech warstw o łącznej grubości 7-8 mm. Zobacz schemat Rdzeń wykonuje się z materiałów drewnopochodnych (płyty HDF, rzadziej MDF lub wiórowej) pokrytych z wierzchu dekoracyjną powłoką z zadrukowanego laminatu. Dolną, przeciwprężną warstwą takich paneli jest laminat lub kilka warstw wzmocnionego papieru. Kupując panele laminowane, warto sprawdzić ich grubość - cieńszych niż 7 mm nie należy kupować. Zdaniem fachowców jakość takich wyrobów jest bardzo niska.

Panele drewniane są wykonane ze sklejonych ze sobą, prostopadłych, trzech warstw o łącznej grubości 11-15 mm. Zobacz schemat Warstwa wierzchnia (o grubości 3-4 mm) jest wykonana z drewna szlachetnego pokrytego fabrycznie kilkoma warstwami utwardzanego lakieru albo olejem, a warstwa środkowa i dolna - z drewna niższej klasy lub płyty HDF.

Przy decyzji o ich zakupie warto wziąć pod uwagę grubość warstwy wierzchniej. Im będzie ona grusza, tym więcej razy będzie ją można odnowić w przyszłości przez cyklinowanie.

Sprawdzone panele

W chwili zakupu warto dokładnie sprawdzić wszystkie paczki z panelami - nie mogą być uszkodzone (zwłaszcza ich narożniki), porysowane, wgniecione, zalane czy brudne pod zdartą folią.

Podczas transportu należy zachować szczególne środki ostrożności: paczki powinny leżeć na płaskim podłożu, najlepiej na deskach. Nie wolno układać paneli na nadkolu czy skrzynce z narzędziami; może to grozić nawet ich przełamaniem na pół!

Przy otwieraniu paczek trzeba sprawdzić każdy panel z osobna. Może się bowiem zdarzyć, że część z nich będzie miała wady produkcyjne. Powinniśmy wtedy zażądać zwrotu lub wymiany towaru na inny, pozbawiony takich wad.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładNiestety, w razie uszkodzenia paneli w trakcie własnego transportu nic nie wskóramy. Jeśli jednak zamówiliśmy transport ze sklepu, dobrze jest obejrzeć paczki zaraz po dostawie i w razie ewentualnych zastrzeżeń spisać protokół szkody z dostawcą.

Uwaga! Pamiętajmy też, że wymiany wadliwych paneli możemy domagać się tylko wtedy, gdy nie zaczęliśmy ich jeszcze układać. Jeżeli natomiast prace zostały już rozpoczęte, możliwość złożenia reklamacji automatycznie tracimy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Panele podłogowe - tańsze i droższe