Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele podłogowe do różnych pomieszczeń

Tekst Beata Kostrzewska

Najważniejszym kryterium wyboru - po rodzaju - jest przeznaczenie paneli, a nie (jak sądzi większość kupujących) ich wzór i kolor.

Warto, by panele podłogowe do pokoju dziecięcego miały powłokę elektrostatyczną i antybakteryjną
Warto, by panele podłogowe do pokoju dziecięcego miały powłokę elektrostatyczną i antybakteryjną
Fot. ALLOC/KOMFORT
Jeśli wybierzemy panele o gorszej wytrzymałości, niż potrzebna, prawie pewne jest, że ułożona z nich podłoga szybko się zniszczy. Nie musimy znać przy tym wszystkich parametrów paneli. Ich producenci ułatwiają właściwy wybór, stosując do określenia ważnych cech odpowiednie graficzne symbole (piktogramy). Choć każdy producent ma własny kod, to oznaczenia te są bardzo podobne.

Salon, jadalnia, pokój dziecięcy. Panele laminowane powinny mieć klasę AC3 (oznaczenie 22 i 23), a panele drewniane z wierzchnią warstwę ze średnio twardego rodzaju drewna, np. wenge, iroko i jatoba, klonu, akacji, dębu, jesionu, gruszy i grabu. Do pokoju dziecięcego poleca się kolekcje z powłoką elektrostatyczną i antybakteryjną. Mają one atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub oznaczenie anti-static.

Sypialnia, gabinet, pokój gościnny. W tych pomieszczeniach raczej nie chodzimy w butach, więc podłogi nie muszą mieć dużej odporności. Zupełnie wystarczy, jeśli panele laminowane będą miały klasę ścieralności AC1 lub AC2 (odpowiada im oznaczenie 21); panele drewniane mogą mieć wierzchnią warstwę z miękkich gatunków drzew iglastych: sosny, świerku, jodły, brzozy i olchy.

Kuchnia, hol, korytarz.. Są to pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej; nie warto więc oszczędzać i zainwestować w najtrwalsze panele. Laminowane powinny mieć co najmniej klasę ścieralności AC3 (oznaczenie 22 i 23), a panele drewniane wierzchnią warstwę z najtwardszych gatunków drewna - orzecha, merbau badi, padouka, tali. Dodatkowo do kuchni powinno się wybierać panele odporne na wilgoć. Informację o takim ich przeznaczeniu umieszcza na opakowaniu producent.

Łazienka. Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu wyklucza montaż powszechnie oferowanych paneli. Należy zatem wybrać takie, których producent deklaruje, że można je tam ułożyć. Podobnie trzeba postąpić, gdy panele mają być układane na ogrzewaniu podłogowym. Wprawdzie ich mała grubość w niewielkim stopniu ogranicza przenikanie ciepła, ale panele muszą być bardzo dobrej jakości. Inaczej zmiany temperatury spowodują rozwarstwienie laminowanych lub wypaczenie drewnianych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Panele podłogowe do różnych pomieszczeń