Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odświeżyć otynkowaną elewację

Tekst: Włodzimierz Krupa

Na tynku nie widać wprawdzie żadnych większych wad (rys, pęknieć czy przebarwień), ale jego powierzchnia jest już zabrudzona i nieświeża - taka przypadłość prawdopodobnie jako pierwsza pojawi się na każdej ocieplonej i otynkowanej elewacji, choć na niektórych wcześniej niż na innych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Z czasem otynkowana elewacja robi się zakurzona i przybrudzona - łatwo można ją odświeżyć przez zmycie wodą
Fot. Katarzyna Wangin
To, jak szybko elewacja będzie się brudzić, jest trudne do określenia i zależy od kilku czynników.

Czystość powietrza. W czystych regionach kraju wszystko, także elewacje, pozostaje dłużej czyste.

Rodzaj tynku, a konkretnie - spoiwa zastosowanego do jego produkcji; od niego zależy, czy tynk przyciąga i trwale przyjmuje zanieczyszczenia. Źle pod tym względem wypadają tynki ze spoiwami termo- i hydroplastycznymi. Tynki termoplastyczne po rozgrzaniu (np. światłem słonecznym) miękną i lepią się, a zabrudzenia po prostu przyklejają się do nich na stałe. Hydroplastyczne z kolei pęcznieją po długotrwałym zamoknięciu, a kiedy (podczas wysychania) ponownie się kurczą, "zamykają" w sobie wszystkie zabrudzenia. Cechy takie posiadają głównie produkowane dawniej tynki akrylowe i niektóre silikonowe. Całkowicie wolne są od nich natomiast mineralne i silikatowe oraz nowoczesne tynki silikonowe (mogą one nawet mieć zdolność do samooczyszczania się).

Skłonność do zamakania. Tynki, które chłoną mało wody (silikonowe oraz pozostałe, po pomalowaniu farbą), szybciej wysychają, co nie sprzyja osiadaniu na nich zabrudzeń.

Kształt budynku. Miejsca osłonięte przed deszczem, np. pod dachem, nie są regularnie spłukiwane, więc z reguły są brudniejsze niż pozostałe fragmenty elewacji.

Faktura tynku. Sam jej rodzaj ma niewielkie znaczenie - gładsze tynki wprawdzie "magazynują" na sobie mniej zanieczyszczeń, za to szybciej widać na nich wszelkie brudne zacieki. Grube faktury odwrotnie - zbierają więcej kurzu, ale zdecydowanie później zaczyna to być widoczne. Ważna jest natomiast staranność, z jaką tynk był zacierany. Te zatarte niedbale brudzą się nierównomiernie, dlatego częściej trzeba je czyścić.

Sposób naprawy

Zabrudzoną elewację należy zmyć zimną lub ciepłą (maksymalnie 60°C) wodą pod ciśnieniem do 60 barów (6 MPa) . Prace ułatwi stosowanie biodegradowalnych detergentów (np. zwykłego płynu do mycia naczyń). Można także zmywać elewację wodą z węża ogrodowego, ale potrzebne na to czas i ilość wody raczej wykluczają tę metodę przy większych powierzchniach.

Jeżeli fasada domu ma po umyciu zostać jeszcze pomalowana, najpierw musi całkowicie wyschnąć. Wymaganego na to czasu nie da się jednoznacznie określić - zależy to od chłonności tynku i warstw znajdujących się pod nim oraz od pogody. Może to potrwać nawet kilka dni (i zawsze lepiej, by było to za długo niż za krótko). Niedostatecznie wyschniętego tynku nie można malować.

Uwaga! Rodzaj farby musi pasować do rodzaju tynku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odświeżyć otynkowaną elewację