Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje obecność architekta na budowie domu jednorodzinnego

Joanna Herman

Inwestorzy zazwyczaj nie widzą powodu płacenia architektowi dodatkowo, gdy nie ma takiej oczywistej konieczności, architekci przekonują, że ich nadzór może się przyczynić do obniżenia kosztów całej inwestycji.

architekt
Warto zatrudnić architekta do nadzorowania prac budowlanych zwłaszcza wtedy, gdy dom powstaje na podstawie projektu indywidualnego
Fot. Shutterstock
Im mniejsze zlecenie, tym większy koszt. Zależy on też od skali interwencji architekta. Na ogół jest to 10-15% kosztów poniesionych przez inwestora na dokumentację. Albo inaczej: jeśli koszt dokumentacji stanowi około 5% kosztów inwestycji, za nadzory autorskie trzeba zapłacić około 0,5 procenta tej kwoty.

W praktyce w Warszawie cena pojedynczego nadzoru to około 250-500 zł, ale może sięgnąć nawet 1200 zł, jeśli dom powstaje daleko od siedziby pracowni architektonicznej i architekt musi na budowę dojechać.

Honorarium czasami ustala się w zależności od ilości wizyt na budowie (a to zależy od stopnia skomplikowania projektu). Są sytuacje, gdy wystarczą 2-3 wizyty, ale czasami architekt musi odwiedzać budowę co tydzień albo dwa, wówczas na pewno wygodniejszą opcją jest umówienie się na ryczałt obejmujący czas trwania prac budowlanych.

Sprawujący nadzór architekt na pewno powinien być obecny przy kończeniu kolejnych etapów budowy (wykonywaniu fundamentów, stanu surowego itd.) oraz wtedy, gdy inwestor bądź wykonawca planują zmiany w projekcie.

Uwaga! Jeśli zmiana w projekcie wynika z błędu architekta lub nie dość szczegółowego opracowania, architekt ma obowiązek poprawić projekt bez dopłaty, nawet jeżeli zmiana projektu wymaga dodatkowego opracowania.

Warunki prowadzenia nadzoru ustala się na ogół w momencie podpisywania umowy o wykonanie projektu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ile kosztuje obecność architekta na budowie domu jednorodzinnego