Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chroń ogród podczas budowy domu

Małgorzata Łączyńska, Tadeusz Krzyżanowski

Warto przypilnować, aby podczas budowy domu wyeliminowane zostały wszelkie źródła skażeń i zanieczyszczeń gleby.

BUDOWA DOMU MAGDY I MARCINA , KONTENER NA SMIECI FOT. MAGDA GEDZIOROWSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 3 (53) - 3.2003
Niektóre preparaty chemii budowlanej są toksyczne dla gleby. Podobnie jak niektóre - nieszkodliwe dla ludzi - materiały wpływają na jej wyjałowienie. Warto dopilnować ich bezpiecznej utylizacji.
Fot. Magda Gedziorowska
Trzeba więc nie tylko urządzić śmietnik, ubikację, wyznaczyć miejsce na betoniarkę oraz mycie narzędzi, ale także zwracać uwagę, co robotnicy robią z narzędziami i resztkami materiałów budowlanych.

Cement, wapno, gips. Silnie odkwaszają ziemię, co później zaburza przyswajanie substancji mineralnych przez rośliny. Niedopuszczalne jest więc mycie zabrudzonych tymi substancjami narzędzi gdzie popadnie oraz rozrzucanie zbrylonych (na skutek złego przechowywania) materiałów.

Farby, lakiery, impregnaty, detergenty. Resztek tych preparatów oraz płynów pozostałych po czyszczeniu z nich narzędzi nie wolno wylewać na ziemię, gdyż powodują długotrwałe skażenia, w tym bardzo groźne - kadmem i ołowiem.

Stal, szkło, drewno, cegły, dachówki. Porozrzucane wokół budynku to typowe niechlujstwo. Jeśli robotnicy nie pozbierają materiałów, będzie je musiał potem posprzątać kto inny. Trudno wymagać, by zrobił to za darmo, ale zawsze możemy zrobić to sami...

Opakowania plastikowe, styropian, lepik, papa. Spalanie ich na działce jest nie tylko niezgodne z prawem, ale graniczy z samobójstwem, bo wydzielają rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany. Wysoka temperatura spalania zabija organizmy glebowe, powoduje zanik azotu i zaburzenia jonowe - gleba w tych miejscach przestaje się nadawać dla roślin.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Chroń ogród podczas budowy domu