Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna: w oprawie

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Łukasz Falkowski, producenci

Zasłony to tradycyjna dekoracja okien w każdym wnętrzu. Ale właśnie w sypialni ich rola jest wyjątkowo ważna, bo nie tylko wpływają na klimat pomieszczenia i je zdobią, ale także regulują ilość światła wpadającego z zewnątrz .

PIERRE CARDIN, poliester, 250 x 250 cm, cena: 2818 zł (kompletna dekoracja okienna) Eurofirany/PH Janki
PIERRE CARDIN, poliester, 250 x 250 cm, cena: 2818 zł (kompletna dekoracja okienna) Eurofirany/PH Janki
Fot. Materialy promocyjne
Jaką wybrać dekorację - skromną czy bogatą?

W małych pokojach dekoracja okna powinna być raczej skromna. Suto upięte, opadające na podłogę zasłony mogłyby przytłaczać wnętrze i pomniejszać je optycznie. Z tego samego powodu źle będą wyglądać także tkaniny w duże wzory. Bogata aranżacja sprawdzi się w przestronnych, wysokich pomieszczeniach. Bez obaw można w nich zastosować misternie upięte i spływające na podłogę tkaniny w wyraziste wzory oraz ozdobną pasmanterię.

Jak poprawić proporcje okna?

Najłatwiej jest udekorować standardowe okno, do którego zwykle pasują zasłony dostępne w sklepach. Niestety, zdarza się, że jest ono zbyt szerokie lub za wysokie. Można poprawić jego proporcje, upinając odpowiednio zasłony na dzień, np. szerokie lekko tylko przesłonić po bokach lub rozsuniętą zasłonę upiąć po obu stronach klamrą. Z kolei lambrekin wizualnie skróci wąskie i wysokie okno.

Jak obliczyć ilość tkaniny?

Szerokość zasłony zależy od sposobu jej upięcia i od gęstości marszczenia (minimum to półtorej długości karnisza). Wysokość najczęściej mierzy się od górnej krawędzi karnisza do podłogi. Czasem należy do tego doliczyć materiał znajdujący się nad karniszem, na przykład tzw. grzywkę przy zasłonie z tunelem, w który wkładamy karnisz.Skomentuj:

Okna: w oprawie