Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza: kamień w mieszkaniu

Tekst i wybór: Małgorzata Margas Zdjęcia: Monika Lewandowska, Rafał Lipski, Olo Studio, Alex Pavlovic, Radosław Wojnar, Oliver-Marc Steffen/Shutterstock.com, producenci

Często widać go w domach prezentowanych na naszych stronach. Wygląda bardzo elegancko i naturalnie, i to zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych stylizowanych. Co warto wiedzieć, chcąc wykorzystać kamień w mieszkaniu?

TEMAT NUMERU - POKOJ - SALON , WNETRZA , KOMINEK , MEBLE PROJEKT WNETRZA HANNA TORUN / FLORA MORE STYLIZACJA DOROTA KARPINSKA FOT. OLO STUDIO ( ALEKSANDER RUTKOWSKI ) PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 6 (261) - 6 2013 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZE POKOJ SALON MEBEL KOMINEK ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 6 (261) - CZASOPISMA
Kamień w obudowie kominka.
Fot. Olo Studio
Gdzie można kupić kamień?

Marmur, granit, trawertyn najlepiej kupować w hurtowniach i zakładach kamieniarskich, które oferują też pomiar, przygotowanie kamienia (impregnacja, docięcie) i montaż. Samodzielne docinanie w domu nie jest możliwe. Studio kuchenne, w którym zamawiamy meble, czy np. firma montująca kominek zapewniają kamienne wykończenie w pakiecie. Wtedy będziemy spokojni o montaż, otrzymamy też gwarancję na usługę. Lżejsze płytki z piaskowca czy otoczaków kupimy w marketach budowlanych i sklepach.

Czy szafki kuchenne pod kamienny blat muszą mieć specjalną konstrukcję?

Meble nie muszą być wyjątkowo solidne, jeśli jednak mają wzmocnione korpusy, to kamienny blat będzie stabilniejszy.

Czy kamień można kłaść na ogrzewaniu podłogowym?

Kamień przyjmuje temperaturę otoczenia, ale generalnie jest zimny. A ponieważ świetnie przewodzi ciepło i długo je utrzymuje, poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Po takiej posadzce można chodzić boso, rozkład temperatury jest równomierny, co jest szczególnie ważne, kiedy w domu są dzieci.

Czy są przeciwwskazania do użycia kamienia?

Nie ma, trzeba jednak dobrać gatunek kamienia odpowiednio do jego przeznaczenia, np. blat pod umywalkę w łazience może być z marmuru, ale w kuchni lepszy będzie granitowy (informacje o zastosowaniu podajemy przy właściwościach poszczególnych kamieni).

Czy posadzka z kamienia będzie droższa niż z płytek ceramicznych?

Tak. Najtańsze płytki kamienne kosztują około 100 zł/m kw., najdroższe nawet ponad 2 tys. zł. Znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu są imitacje, które do złudzenia przypominają kamień, ale nie mają jego właściwości.

Jak dbać o kamień?

Jest wiele specjalistycznych preparatów do zabezpieczania, czyszczenia i konserwacji określonych rodzajów kamienia. Warto je stosować, bo dają gwarancję, że nie uszkodzimy powierzchni. Należy unikać środków nieprzeznaczonych do kamieni (zwłaszcza do czyszczenia łazienek, usuwających kamień i rdzę). Powodują bowiem powstawanie plam i wżerów nawet na odpornych płytach granitowych.

Zanim wybierzesz rodzaj kamienia, poznaj:

Klasę, czyli stopień pochłaniania wilgoci. Im mniej chłonny kamień, tym mniej się brudzi. W klasie A są kamienie najmniej chłonne: granit, alabaster, kwarcyt oraz niektóre marmury (np. Botticino, Carrara). W klasie B - np. marmury Trachyt Weidenhahn, Pietra Cappellania i łupek Ardesia Nera. Do klasy C zostały zaliczone kamienie najbardziej chłonne: marmury Verde Alpi, Verde Aver, Verde Guatemala, piaskowiec Pietra Serena.

Twardość. Najlepsze pod tym względem są: granit, bazalt i twardy piaskowiec, które doskonale nadają się na podłogi. Posadzki z mniej twardych kamieni należy co jakiś czas odnowić - wyszlifować i wypolerować, dlatego warto kupować grube elementy, aby można je było poddawać renowacji.

Gatunek. Między pierwszym a drugim mogą być różnice kolorystyczne, drugi może mieć też wady powierzchni lub uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli jednak zależy nam na wiekowym wyglądzie, wybierzmy drugi gatunek - z nierównymi, poobłamywanymi brzegami. Pozwoli uzyskać odpowiedni efekt, a zapłacimy za niego nawet o 50 proc. mniej!

Piaskowiec

Raczej miękki i porowaty, stosowany na okładziny ścienne, parapety, obudowy kominków. Łatwo wnika w niego brud, dlatego warto go zaimpregnować specjalnym preparatem na bazie silikonu. W przeciwnym razie czeka nas częste szorowanie szczotką.

Dostępny jako: płytki o grubości 1-4 cm i wymiarach m.in. 60 x 30 cm, panele o grubości 2 cm i wymiarach m.in. 45 x 15 cm, bloki o grubości 2-10 cm i wymiarach m.in. 280 x 160 cm, elementy łupane.

Łupek

Wyjątkowo trwały, odporny na działanie wysokich i niskich temperatur. Nadaje się do obróbki, jest nienasiąkliwy i odporny na ścieranie, idealnie komponuje się ze szkłem, drewnem, czy betonem. Nadaje się na podłogę w salonie lub holu.

Dostępny jako: płytki o grubości 1-2 cm, panele o grubości 4 cm i wymiarach 56 x 15,2 cm, mozaika.

Otoczaki

Odporne na działanie wysokich temperatur. Wymagają okresowej impregnacji zapobiegającej powstawaniu plam i chłonięciu wilgoci. Wykorzystywane na podłogi (zwłaszcza w łazience) i na blaty łazienkowe.

Dostępne jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-2 cm i wymiarach m.in. 60 x 40 cm, 60 x 60 cm, mozaika o grubości 1 cm i wymiarach m.in. 30,5 x 30,5 cm.

Trawertyn

Bardzo trwały i odporny na ścieranie. Dobry na posadzki, obudowy kominków. Ze względu na porowatą powierzchnię zaleca się regularną impregnację. Można również kupić kamień już zaimpregnowany.

Dostępny jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-1,5 cm i wymiarach m.in. 30 x 30 cm, mozaika.

Marmur

Odporny na działanie wysokich temperatur. Wymaga okresowej impregnacji zapobiegającej powstawaniu plam i chłonięciu wilgoci. Wykorzystywany na podłogi (zwłaszcza w łazience) i blaty łazienkowe.

Dostępny jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-2 cm i wymiarach m.in. 60 x 40 cm, mozaika o grubości 1 cm i wymiarach np. 30,5 x 30,5 cm.

Granit

Twardy, trudny do zarysowania, odporny na pękanie, plamienie, wilgoć i zmiany temperatury. Nie wymaga impregnacji i zbyt częstej pielęgnacji. Idealny na posadzki oraz na blaty kuchenne.

Dostępny jako: płyty docinane na wymiar, o różnej grubości, płytki o grubości 1-5 cm i wymiarach m.in. 30,5 x 30,5 cm, 60 x 60 cm, 30 x 60 cm, kostki do wykładania podjazdów i tarasów.

Doceniam walory granitu, mówi Elżbieta Błasikiewicz, redaktorka

Po nieudanych próbach z innymi materiałami na blat w kuchni wybrałam granit. I myślę, że nieprędko wymienię go na inny. Po pięciu latach użytkowania nie zrobiła się nawet drobniutka rysa, a ubijam na nim kotlety, kroję różne produkty, stawiam przedmioty i gorące, i zimne. Nie szkodzi mu też zalanie sokiem czy winem. Myślę, że trzeba by się naprawdę postarać, aby zniszczyć granit. Nie zgadzam się z opinią, że jest zimny - według mnie ma taką samą temperaturę jak otoczenie.



    Więcej o:

Skomentuj:

Wnętrza: kamień w mieszkaniu