Polak na wakacjach - czego się boimy?
Podczas podróży za granicę najwięcej kłopotów sprawia nam porozumiewanie się w obcym języku. Ale najbardziej obawiamy się dużych wydatków. Tak wynika z badań ?Polak na wakacjach? przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia.
Nieprzewidziane koszty i nadprogramowe wydatki mogą sprawić, że wczasy będą kosztować sporo więcej niż planowaliśmy. Aż 44 proc. Polaków przeżywa przed wyjazdem taki czarny scenariusz.
Niewiele mniej, bo prawie cztery na 10 osób ma jeszcze więcej obaw: że mieszkanie i wyżywienie nie spełnią oczekiwań; że ktoś nas okradnie; że zachorujemy. Co trzecia osoba wyobraża sobie, że na pewno zdarzy się jakiś wypadek, a tyle samo osób zastanawia się, czy uda im się dogadać w obcym kraju.
Jedna czwarta Polaków już zawczasu zamęcza się myślami, że na pewno nie uda się zarezerwować wyjazdu w terminie, bo z jakichś powodów trzeba będzie go odwołać, zaś co piąty zastanawia się, co zrobi, kiedy go okradną. Mimo potencjalnych kłopotów z komunikacją, najmniej obaw budzi możliwość zgubienia się w nieznanym miejscu.
Prawda jest inna
Tymczasem rzeczywistość odbiega od naszych przewidywań i lęków, bo praktyka pokazuje, że najwięcej kłopotów sprawia Polakom porozumienie się z obcokrajowcami (aż 55 proc. wskazań). Częściej niż przewidujemy gubimy się też na obcym terenie. Za to solidnie wyolbrzymiamy możliwość kradzieży (zdarzyło się to zaledwie 11 proc. turystów) albo wypadku (7 proc.), a także tego, że mieszkanie będzie okropne, a jedzenie wstrętne (29 proc. miało takie doświadczenia). Faktycznie dość trudno utrzymać z ryzach finanse i co trzeciemu Polakowi zdarzyło się już przekroczyć wyznaczony limit.
Pół roku stresu
Rozmyślaniem nad czarnymi scenariuszami Polacy zatruwają sobie życie na długo przed wyjazdem. Plany zaczynają bowiem snuć już na pół roku (37 proc.), a przynajmniej trzy miesiące wcześniej (34 proc.). Tylko 8 proc. zdaje się na last minute. Ponad połowa polskich turystów wypoczywa w którymś z europejskich krajów, a 8 proc. wypuszcza się jeszcze dalej, poza Europę. Reszta zostaje na miejscu.
Aż dwie na trzy osoby, głównie młode, same organizują sobie wypoczynek, podczas gdy reszta (najczęściej 35-, 44-latkowie) powierza to biurom podróży.
Starsi - zabytki, młodsi - zbytki
Jak spędzamy wakacje? Bez dwóch zdań - najchętniej nad morzem. Im starsi turyści, tym częściej zwiedzają zabytki, wszyscy chcą poznawać nowe kultury. Młodzi lubią jeździć w góry, wypoczywać na łonie natury, poznawać nowych ludzi, a przede wszystkim imprezować.
Pomimo licznych obaw, podróżujemy chętnie; większość (42 proc.) raz w roku. Co piata osoba wyjeżdża co pół roku, a 4 proc. co kwartał. Tylko 29 proc. Polaków wybiera się w zagraniczną podróż rzadziej niż raz na 12 miesięcy, a 4 proc. w ogóle nie opuszcza kraju w celach turystycznych.
Raport "Polak na wakacjach" przygotował ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Direct w marcu 2014 na próbie 1029 osób
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów