86 m kw., dla 4 osób: jak przebudować łazienkę

Red.

W naszym mieszkaniu zaplanowano dwie łazienki. Chcemy zostawić tylko jedną, tę przy sypialni, ale gdzie wtedy zrobić wejście do niej, żeby była dostępna z przedpokoju? Chcemy też przenieść kuchnię bliżej pokoju dziennego (może w miejsce zlikwidowanej łazienki?), by zyskać w ten sposób dodatkowy pokój - na razie gościnny, w przyszłości dla drugiego dziecka. Czy takie zmiany da się przeprowadzić? Lucyna

Trzypokojowe, 86 m kw., dla 4 osób
Trzypokojowe, 86 m kw., dla 4 osób
Rozwiązanie 1: komfortowa kąpiel

Justyna Burdow-Gołoś

Do ŁAZIENKI wchodzi się teraz z korytarza przy Państwa sypialni oraz pokojach dzieci. Salonik kąpielowy ma aż 9,1 m kw., zaplanowałam więc w nim zarówno wygodną wannę (160 x 70 cm), jak i kabinę prysznicową (model z brodzikiem o wymiarach 80 x 100 cm). Oprócz nich są jeszcze dwie umywalki, podwieszony sedes i bidet oraz ukryta za ścianką pralka (40 x 60 cm).

Nowa KUCHNIA powstała w miejscu zlikwidowanej łazienki. Aby wygospodarować na nią więcej miejsca, a zarazem nie zwężać nadmiernie korytarza, zmniejszyłam nieco pokoje przeznaczone dla dzieci (jeden z nich pełni na razie funkcję pokoju gościnnego). W kuchni zaplanowałam ciąg roboczy w kształcie litery U, szafek i miejsca do pracy (długi blat) jest więc naprawdę dużo.

W bliskim sąsiedztwie kuchni znajduje się kąt jadalny, dzięki czemu nie trzeba będzie daleko nosić naczyń. Pozostałą część strefy dziennej przeznaczyłam na wygodny kąt wypoczynkowy. Garderoba przy Państwa SYPIALNI została co prawda zlikwidowana, ale w mieszkaniu jest kilka szaf ubraniowych (w trzech mniejszych pokojach i w przedpokoju).

Rozwiązanie 2: z jadalnią

Krzysztof Radzanowski

Ciasny i ciemny korytarz, znajdujący się przedtem za zlikwidowaną łazienką, został włączony w przestrzeń jadalni. Nowo postawiona ścianka, przy której stoi stół, przesłania kąt jadalny do strony wejścia do mieszkania.

Drzwi do ŁAZIENKI przeniosłem na drugą ścianę (od strony jadalni), dzięki czemu pomieszczenie jest łatwo dostępne dla wszystkich domowników i gości. W łazience, nieco powiększonej kosztem SYPIALNI, proponuję zainstalować kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę, podwieszony sedes i bidet oraz - w nowo powstałej wnęce - pralkę.

Aneks kuchenny od reszty strefy dziennej oddziela ścianka. Jest na tyle szeroka, by ciąg roboczy w kształcie litery L ukryć przed wzrokiem osób wypoczywających w POKOJU DZIENNYM.Skomentuj:

86 m kw., dla 4 osób: jak przebudować łazienkę