Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak właściwie wybrać meble i AGD do kuchni?

Anna Oporska

Dobrze dobrane meble kuchenne, a także AGD i akcesoria zapewnią nam ergonomiczną przestrzeń do gotowania. Właściwe wyposażenie kuchni odpowiadające naszym potrzebom, staje się zatem kluczowe. Podpowiadamy czym się kierować w urządzaniu tego wnętrza.

kcuhnia, meble kuchenne, agd
Kuchnia dobrze urządzona.
Fot. Teka

Meble kuchenne oraz AGD z reguły kupujmy na lata. Nie wymieniamy ich co sezon, dlatego warto poświęcić więcej czasu na planowanie kuchni i jej właściwe wyposażenie. Chodzi tu nie tylko o dobranie właściwych mebli, ale także o sprzęty i akcesoria niezbędne w codziennym gotowaniu.

Kuchnie na wymiar

Każda kuchnia jest inna. Są: małe, duże, otwarte, zamknięte, ciemne i jasne. Zawsze jednak największym problemem są wymiary i rozplanowanie przestrzeni. To powoduje, że jednym z najlepszych pomysłów na kuchnie są meble wykonane na wymiar. Taką możliwość oferują zarówno popularne sklepy z wyposażeniem do wnętrz, jak i indywidualni wykonawcy. Warto skorzystać z usług firmy, której ufamy, bądź sprawdzonej przez naszych bliskich. Poszukajmy także rekomendacji w internecie, np. na forach.

Podstawą wykonania projektu jest dokładne wymierzenie kuchni. następnie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze potrzeby: czy gotujemy dużo czy mało, ile będziemy potrzebować miejsca na przechowywanie. W zależności od tych danych, należy wybrać projekt i rozpocząć wyposażanie.

AGD na twoje potrzeby

Meble kuchenne wybieramy także w zależności od tego, czy decydujemy się na sprzęt AGD zabudowany czy wolno stojący. Ten pierwszy jest o tyle atrakcyjny, gdyż pozwala nam się skoncentrować na parametrach technicznych, a nie na wyglądzie lodówki czy kuchenki, które choć ważne, to jednak powinny pozostawać drugorzędne. Natomiast zaletą lodówki czy kuchenki wolno stojącej jest łatwiejsza wymiana w razie awarii czy potrzeby. Niezależnie od tego należy mieć na uwadze klasę energetyczną sprzętu. Najlepsze, energooszczędne urządzenia AGD klasyfikowane są w klasie A+ lub A++ i A+++. Sprzęt oznaczony literą B jest mniej energooszczędny. Różnice w zużyciu energii elektrycznej pomiędzy klasą B i A+++ są bardzo duże i sięgają nawet kilkuset złotych.

Praktyczne rozwiązania

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które wymaga funkcjonalnych rozwiązań. Przykładowo meble kuchenne oparte o systemy przesuwane są zdecydowanie wygodniejsze niż szafki na zawiasy. Więcej o systemach przesuwanych przeczytaj tutaj. Do tego warto zainwestować w urządzenia wielofunkcyjne, które oszczędzą nam miejsce. Nie należy także zapominać o sprzętach, które pozwolą nam na zachowanie czystości. Mowa tu przede wszystkim o okapie, o którym w wielu kuchniach się zapomina. Tymczasem dzięki niemu unikniemy tłustych osadów na ścianach i meblach, a w przypadku kuchni otwartej, zapachy nie będą się rozchodzić po mieszkaniu.

Odporne powierzchnie

Tak, jak zostało wspomniane wyżej, kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na zabrudzenia. Wybierając meble kuchenne, jak i inne sprzęty, np. blaty, należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto także zwracać uwagę na materiał wykonania baterii kuchennych i płyt grzewczych.

Kuchnia dostosowana do potrzeb

Na koniec pamiętaj, że kuchnia powinna przede wszystkim odpowiadać twoim potrzebom. Jeśli nie masz czasu na zmywanie lepiej zdecydować się na zmywarkę i tym samym mniejszy zlewozmywak. Jednocześnie zyskasz więcej miejsca na blacie, co ucieszy osoby lubiące gotować. Przy dużej rodzinie na pewno lepsza będzie większa lodówka z zamrażalnikiem. A single, które nie gotują na co dzień, może zamiast piekarnika będą wolały mikrofalówkę? Przeanalizuj swoje potrzeby i dokonaj świadomego wyboru.

Skomentuj:

Jak właściwie wybrać meble i AGD do kuchni?