Kuchnia otwarta czy zamknięta? Radzimy jak dokonać właściwego wyboru
Zastanawiasz się między kuchnią otwartą a zamkniętą? Zarówno zamknięta, jak i otwarta mają wady i zalety. Przeczytaj zanim przystawisz do aranżacji swojej kuchni.
Kuchnia otwarta: zalety
Aranżacja kuchni do małych wnętrz
W małym mieszkaniu kuchnia otwarta na pokój dzienny lub przedpokój powiększa przestrzeń. Daje wrażenie przestronności i pozwala na bardziej optymalne i funkcjonalne zaaranżowanie mieszkania. To także idealne rozwiązanie dla osób lubiących gotować, które jednocześnie nie chcą być wyobcowane z tego, co się dzieje w pokoju dziennym. Rozwiązanie to docenią także mamy z małymi dziećmi, które będą mogły mieć je na oku podczas przygotowywania posiłków.
Granica między kuchnią a pokojem dziennym, to najczęściej dobre miejsca na postawienie stołu i stworzenie tam rodzinnego centrum biesiadowania. Granicę może też wyznaczać barek, albo WYSPA KUCHENNA. Wyspy to dobre miejsce na dodatkowy blat roboczy, szafki czy szuflady do przechowywania. Warto rozważyć także na wyspie umieszczenie dodatkowej płyty grzewczej czy drobnego AGD. Takie rozwiązanie jest idealne do otwartych kuchni. Żeby umieścić wyspę kuchenną w kuchni zamkniętej musiałaby ona być naprawdę duża.
Kuchnia otwarta: wady
Urządzenie kuchni otwartej, ze względu na konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu do zabudowy, obstalowania szafek na wymiar, jest niekiedy droższe niż kuchni zamkniętej. Do tego dochodzą kwestie utrzymania porządku. Przy kuchni otwartej na salon bałagan się ukryje - co niekiedy jest trudne do zrealizowania, szczególnie przy dużej liczbie domowników, jedzących posiłki o różnych porach. Nie powinno się w niej także trzymać na widoku wielu rzeczy, które, dla wygody, dobrze mieć pod ręką. Problemem mogą być także zapachy, powstające podczas gotowania, a rozchodzące się po mieszkaniu. Gdy będzie się piekło ciasto - sama frajda, ale z bigosem lub kalafiorem już gorzej.
MARIUSZ PURTA
Kuchnia zamknięta: zalety
Więcej ścian przekłada się na większą ustawność - zazwyczaj mieści się w niej więcej szafek niż w aneksie kuchennym. W takiej kuchni podczas gotowania można bałaganić do woli - nikt nieupoważniony tego nie zobaczy. Do salonu nie dotrą także ani hałasy, ani niepożądane kuchenne zapachy. Stylu oddzielnej kuchni nie trzeba dopasowywać do pozostałej części mieszkania, co umożliwia stylistyczną różnorodność. I co ważne - wiele rzeczy można trzymać na widoku tak, by mieć je zawsze pod ręką. Gdy mamy małe dzieci drzwi do kuchni można zastawić przegrodą lub je po prostu zamknąć, a wtedy ograniczymy do minimum ryzyko poparzeń i innych niebezpiecznych sytuacji.
Fot. archiwum
Kuchnia zamknięta: wady
Największą wadą kuchni zamknięte może się okazać jej nieustawność, a w przypadku małych pomieszczeń - doświetlenie. Inne wady to wyobcowanie z salonowego życia rodzinnego. Gdy kuchnia jest na tyle mała, że nie udaje się w niej wydzielić kącika jadalnego - niedogodnością jest także to, że podczas serwowania posiłków trzeba się nabiegać z talerzami.
MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK
Aneks kuchenny częściowo zabudowany
To propozycja dla niezdecydowanych, którzy szukają rozwiązania pośredniego i chcieliby mieć kuchnię nieco zasłoniętą z jednoczesnym wglądem w pozostałą częścią mieszkania. Część roboczą można przesłonić np. rozsuwanymi drzwiami, lekkim parawanem, otwartym regałem.
Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na pograniczu kuchni i salonu wyspy z szafkami, zainstalowanie barku. Wzniesienie murku, zintegrowanego ze schowkami przesłoni kuchenny rozgardiasz a jednocześnie umożliwi maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Fot. Monika Filipiuk-Obalek
- Więcej o:
Kuchnie z wyspą
Kuchnia: układ literowy
Moja kuchnia świadczy o mnie
Metamorfoza kuchni: ułożona jak puzzle
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem