Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka: baterie łazienkowe - wszystko co musisz wiedzieć

Monika Utnik-Strugała

Baterie łazienkowe są nie tylko ładne i praktyczne. Myślą też za nas o ekologii i pilnują domowych finansów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając armaturę łazienkową.

Formantera, chrom, system oszczędzania wody A+, 399 zł, Teka
Formantera, chrom, system oszczędzania wody A+, 399 zł, Teka
fot. producent

BATERIE UMYWALKOWE

Do wyboru mamy: baterie łazienkowe stojące, czyli sztorcowe, montowane na umywalce; nablatowe, instalowane na blacie szafki, zwykle przy umywalkach-misach; ścienne (w tym podtynkowe). Baterie łazienkowe tradycyjne i na fotokomórkę.

Wylewka: ważna jest jej wysokość - odległość od końca kranu do dna umywalki powinna wynosić minimum 15 cm. Osobom, które myją w umywalce głowę, poleca się wylewki jeszcze wyższe.

Wykończenie baterii łazienkowych: najczęściej chrom. Warto wybrać model z powłoką PVD, wynalezioną w laboratoriach NASA - dzięki niej bateria tak szybko nie zmatowieje i na pewno się nie porysuje.

Jak być eko: wybierzmy baterię łazienkową jednouchwytową (z mieszaczem - systemem mieszającym ciepłą i zimną wodę), bo dzięki niej zużyjemy mniej wody niż korzystając z modelu z dwoma kurkami. Dobrym i od dawna stosowanym rozwiązaniem jest też perlator - napowietrza wodę, dając wrażenie, że płynie jej dużo. Coraz więcej modeli jest też wyposażonych w system click. Blokuje on uchwyt, pozwalając skorzystać tylko ze strumienia eko (około 6 l/min); jeśli chcemy, żeby woda popłynęła większym strumieniem, musimy pokonać lekki opór dźwigni. Zaoszczędzić wodę pozwoli także bateria bezdotykowa, na fotokomórkę (woda popłynie, gdy podstawimy ręce) - zwłaszcza jeśli mamy dzieci, które niezbyt dokładnie dokręcają kurki.

FAKTY I MITY: niektórzy uważają, że elektroniczny sensor w bateriach bezdotykowych zużywa dużo prądu. To nieprawda - do kranu w domowej łazience potrzebna jest bateria litowa 6V, która kosztuje ok. 50 zł i starcza na kilka lat.

BATERIE ŁAZIENKOWE WANNOWE ŚCIENNE

Do wyboru: natynkowe oraz podtynkowe; w tych drugich wszystkie podłączenia są ukryte pod płytkami i dekoracyjną maskownicą.
Wylewka: powinna być na tyle długa (13-17 cm), by woda spadała prosto do wanny. Jeśli będzie spływać po ściance, na ceramice może się pojawić żółty zaciek. Ciekawym rozwiązaniem jest wylewka składana.
Zalety baterii podtynkowej: wygląda bardzo efektownie (choć, niestety, zapłacimy za nią więcej niż za natynkową); kurki i główka prysznica mogą się znajdować w dowolnym miejscu, niekoniecznie przy samej wylewce.
Jak być eko: korzystając z wanny, częściej decydujmy się na prysznic niż na kąpiel (przy okazji: warto zamontować na wannie parawan, który ochroni łazienkę przed zachlapaniem). W czasie 5-minutowego natrysku zużyjemy zaledwie 10-40 litrów wody (a jeśli kupimy baterię z perlatorem, jeszcze mniej), natomiast biorąc kąpiel - nawet 75-120 litrów.

FAKTY I MITY: czy jeśli bateria podtynkowa się zepsuje, trzeba będzie skuwać kafelki? Tak było w starych modelach. Dziś to już nie problem - coraz więcej baterii pod ozdobną maskwnicą kryje bezpośredni dostęp do mechanizmu.

 

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka: baterie łazienkowe - wszystko co musisz wiedzieć