Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania? Będziecie zaskoczeni...

Jolanta Korucu

Najwięcej, bo aż 38 proc. wszystkich wynajmujących to osoby po 40-tce

Z danych GUS wynika, że osoby fizyczne w Polsce zgłosiły w ub.r. do najmu 575 tys. mieszkań. W 90,7 proc. są to nieruchomości położone w miastach. Co może zaskakiwać to fakt, że z danych urzędu wynika, że najliczniejszą grupą najemców nie są studenci, tylko czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie. Dokładną analizę wiekową przeprowadził Lion's Bank. I tak:

- 38 proc. - stanowią najemcy między 40 a 59 rokiem życia,
- 19 proc. - poniżej 30 roku życia,
- 18 proc. - między 30 a 30 rokiem życia,
- 12 proc. - w wieku od 60 do 69 proc.,
- 8 proc. - od 70 do 79 proc.
- 4 proc. - 80 lat i więcej.

Wysoki wskaźnik wynajmu wśród osób po 40. jest częściowym potwierdzeniem tego, że Polacy najpewniej migrują za pracą do dużych miast. Ale nie tylko.

- Często umowy wynajmu mieszkań dla studentów są podpisywane przez rodziców, a w mieszkaniach mieszkają dzieci. Tego statystyki nie uwzględniają - mówi Bartosz Turek z Lion's Bank.

A jak wyjaśnić fakt, że aż 26 tys. osób w wieku przynajmniej 80 lat wynajmuje mieszkanie? - Najemcami mogą być osoby, które sprzedały posiadane mieszkania, aby zainkasowaną kwotą podreperować domowy budżet w trakcie jesieni życia. - mówi analityk. W gronie tym znaleźć można też tych, którzy odstąpili dzieciom własne większe mieszkanie, a sami wynajmują małe po sąsiedzku za które częściowo lub w całości płacą dzieci.

Na przeciętnego najemcę przypadają 23 m kw. lokalu, podczas gdy średnia dla nieruchomości zajmowanych przez właścicieli to ponad 28 m kw.
    Więcej o:

Skomentuj:

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania? Będziecie zaskoczeni...