Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szukam telefonu bez dotykowego ekranu. Czy to w ogóle możliwe?

Marcin Kozłowski

Ze smartfonów korzysta obecnie 50-60 proc. Polaków, u niektórych operatorów odsetek sprzedawanych dotykowych telefonów dochodzi nawet do 98 proc. Tak wynika z danych operatorów opublikowanych przez "Rzeczpospolitą". Sam korzystam ze smartfona dopiero od nieco ponad roku, wcześniej byłem zagorzałym zwolennikiem tych tradycyjnych, z niewielkim ekranem, klawiaturą i bez skomplikowanych funkcji. Postanowiłem sprawdzić, czy przeciwnicy dotykowych telefonów mają czego szukać u swoich operatorów. A może zostali już przez nich wykluczeni?

08.07.2000 POZNAN / TELEFON KOMORKOWY FOT. KAROLINA SIKORSKA 1097 PLYTA POZNAN NR 010
Komórka z lat 90-tych
KAROLINA SIKORSKA / AGENCJA GAZETA
Wcielam się w rolę zwolennika tradycyjnych telefonów, zupełnie nieprzekonanego do nowych technologii i postępu cywilizacji. Zależy mi na ofercie z prostym telefonem, który jednocześnie nie będzie "obciachowy".Dzwonię na infolinię sieci Play. Wyjaśniam, że chciałbym podpisać umowę na abonament z telefonem, który nie jest smartfonem. Rozmówczyni znalazła w bazie jedynie model Maxcom MM820bb - "z klapką". Radzi jednak, bym zostawił do siebie namiary. Gdyby coś pojawiło się na magazynie, dział sprzedaży niezwłocznie się ze mną skontaktuje.

Próbuję dalej - tym razem uderzam do Plusa. Tu podobna sytuacja - konsultantka proponuje mi jeden model - Samsung S5611. - To tylko tyle, producenci odchodzą już od takich telefonów, a klienci nie korzystają - tłumaczy. - Ostatnio zepsuł mi się mój smartfon, wyciągnęłam z szuflady telefon z klawiaturą. Nie potrafiłam się już nim obsługiwać, więc skończyło się na tym, że przez tydzień po prostu nie miałam telefonu - przyznaje rozmówczyni.

Orange. Tu także jest dostępny tylko jeden model - Nokia 225. - Technika poszła do przodu, więcej ludzi wybiera już telefony dotykowe. Ewentualnie są jeszcze dostępne modele dla seniorów - mówi przedstawicielka operatora.

Największe zaskoczenie w T-Mobile. Tam konsultant zaproponował mi "aż" cztery telefony: Nokię 225, Samsunga S5611, Alcatela 2012 i Samsunga Xcover B550H. Telefony prezentują się nieźle, ale nadal kręcę nosem na stosunkowo niewielki wybór. - Proponuję, by wybrał pan ofertę bez telefonu, a sam aparat kupił w sklepie ze sprzętem RTV - radzi rozmówca.

I rzeczywiście. Dla osób przywiązanych do tradycyjnego sprzętu wydaje się to najlepszym wyjściem. W internetowej ofercie Saturna znalazłem ponad 100 modeli. Podobnie w RTV Euro AGD (ok. 80) i MediaExpert (ok. 100).

- Cena zwykłego telefonu nie przekracza zazwyczaj obecnie 100-200 zł. Operatorzy odchodzą od tradycyjnych telefonów, bo przy droższych smartfonach mają możliwość zaproponowania wyższego abonamentu - komentuje Witold Tomaszewski z portalu Telepolis.pl. - Poza tym smartfony generują dodatkowy dochód poprzez np. transmisję danych, zakup aplikacji, usług. W telefonie z klawiaturą nie zawsze jest to możliwe - dodaje Tomaszewski.

Skomentuj:

Szukam telefonu bez dotykowego ekranu. Czy to w ogóle możliwe?