Łazienka z wanną wolno stojącą i... kaflowym piecem

Tekst: Katarzyna Kowalska, zdjęcia i stylizacja: Monika Filipiuk-Obałek

W łazience w starym domu na nową właścicielkę czekały prawdziwe skarby - piec i boazeria. Pani Ewa, osoba z artystycznym zacięciem, umiejętnie wkomponowała je w aranżacje łazienki.

łazienka, aranżacja łazienki, wanna wolno stojąca
PRZY WOLNO STOJĄCEJ WANNIE na lwich łapach (model Retro firmy Besco) zamontowano stylizowaną baterię (również o nazwie Retro, firmy Piramida). Akcesoria kąpielowe kładzie się na mosiężnym stoliku. Nad wanną zwiesza się 'salonowy' żyrandol. Po kąpieli można przysiąść na tapicerowanym krześle w stylu Ludwika XVI.
MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Przeprowadzając generalny remont ponad 70-letniego domu, pani Ewa zdecydowała się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. W łazience zostawiła m.in. piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami i drewnianą boazerię, którą pomalowała na biało. Próby czasu nie przetrwała niestety podłoga - zniszczone sosnowe deski zostały zastąpione bambusowymi, odpornymi na działanie wody. Z drewna bambusa jest też zrobiony blat, w którym zamontowano... dwukomorowy stalowy zlew kuchenny. Przemalowany wodoodporną farbą do metalu znakomicie sprawdza się w roli umywalki.

__________________________________________________________________________

Warto wiedzieć: drewno w łazience
Do łazienki nadaje się twarde drewno odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Najodporniejsze są gatunki egzotyczne, zawierające dużą ilość żywic i olejków naturalnych, np. tek, iroko, merbau, lapacho, badi, bambus, jatoba. Z rodzimych wybierzmy dąb, jesion, jawor, wiąz; najlepiej kupić tzw. thermodrewno, poddane obróbce zwiększającej jego wytrzymałość. Drewno należy dodatkowo zabezpieczyć olejem lub lakierem (lakierowane może być śliskie, lepiej więc wykończyć nim ściany, nie podłogę). Aby woda nie wnikała pod deski, spoiny wypełnia się specjalnym preparatem.
__________________________________________________________________________

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Łazienka z wanną wolno stojącą i... kaflowym piecem