Nowoczesne dywany: kwestia splotu

wybór i tekst Anna Grużewska

Dywany wracają do łask, i to w momencie gdy już przyzwyczailiśmy się, że w nowoczesnych, loftowych wnętrzach królują gładkie przestrzenie podłóg. Dywan jednak wraca z impetem! Zdumiewają efekty wizualne, zapiera dech technika. Młodzi projektanci mówią światu, że dywan jest cool, jazzy i trendy!

Kneeling dywany efemeryczne układane specjalnie na wystawy. Dzieło studia We MakeCarpets.
Kneeling dywany efemeryczne układane specjalnie na wystawy. Dzieło studia We MakeCarpets.
Fot. materiały prasowe

Dywany mają sploty, supły, kudełki. Lub idealnie gładkie powierzchnie, które jednak zdumiewają zaskakującymi, psychodelicznymi wzorami. Nowoczesne dywany były jednym z naszych największych odkryć podczas tegorocznych targów w Mediolanie. Wydawało się bowiem, że wielka miotła historii wzornictwa skutecznie usunęła dywany z designerskiej sceny. Tworzeniem kobierców przez ostatnie lata zajmowało się tylko kilkoro najbardziej wytrwałych projektantów. Znaleziono dla nich bezpieczną niszę i w niej mogli realizować swoje tkackie zapędy.

Tymczasem dywany wracają do łask projektantów i architektów wnętrz. I to, można powiedzieć, wracają z impetem. Kiedy już przyzwyczailiśmy się, że w nowoczesnych i postindustrialnych przestrzeniach królują gładkie podłogi, okazuje się, że zatęskniliśmy do ciepłej wełny pod stopami. Nanni Marquina, hiszpańska designerka, która od lat projektuje wyłącznie dywany i szefuje firmie produkującej je, nie jest tym zaskoczona. Mówi, że kobierce i ceramika to najstarsze przykłady „designu”, które towarzyszą ludziom już od tysięcy lat. Marquina uznaje potrzebę posiadania dywanu za zupełnie naturalną i dla niej dziwne było to, że ludzie zrezygnowali z niej kilkanaście lat temu.

Współczesne dywany zaskakują formą. Obserwujemy, że kobierce się „uprzestrzenniają”. Część ma wypukłe, rzeźbiarskie wzory, które płynnie łączą się z gładkimi powierzchniami, inne zaś stanowią komplety z pufami i stołeczkami o tych samych deseniach i zdobieniach. Ciekawym pomysłem są też prace holenderskiej grupy We Made Carpets, która tworzy prace efemeryczne. Jak to rozumieć? Designerzy układają wielkoformatowe kobierce np. ze spinaczy, słomek lub kapsli w salach wystawowych lub w plenerze. Ich prace wyglądają tak realistycznie, że trzeba naprawdę się natrudzić, by dostrzec, że to nie dywan, tylko artystyczna kompozycja. Nadzwyczaj przy tym udana.

Nowe dywany łączą w sobie dwa sprzeczne trendy: ultranowoczesność i powrót do tradycji. Fantazje współczesnych designerów realizują rzemieślnicy z Pakistanu i Afganistanu przy pomocy technik i narzędzi, które nie zmieniły się od setek lat. W nowych kolekcjach firm Nannimarquina, Amini Carpets nie znajdziemy tradycyjnych „persów”, choć dywany powstały na Bliskim Wschodzie. Z kolei projektanci współpracujący z marką Gan by Gandia Blasco szukają inspiracji na Bliskim Wschodzie, np. w Maroku. Często korzystają z tradycyjnych, pracochłonnych metod ręcznego wyplotu. To idealnie wpisuje się w trendy „slow” i „eko”. Sposób życia i sposób urządzania wnętrza stanowią przecież harmonię, a nowoczesne dywany wytwarzane tradycyjnie stanowią połączenie doskonałe.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Zdjęcie Dywan Finland 120x170Zdjęcie Dywan Królewski 170x235Zdjęcie Dywan PILAR 44718296
Dywan Finland 120x170Dywan Królewski 170x235Dywan PILAR 44718296
źródło:Okazje.info

Skomentuj:

Nowoczesne dywany: kwestia splotu