Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać pralkę? Droższa nie znaczy lepsza!

red.

Pranie ręczne nie należy do przyjemnych czynności, dlatego z pomocą przychodzi urządzenie, które posłuży nam przez lata. Jaką pralkę wybrać - ładowaną od góry czy z przodu? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Pralka - droższa nie znaczy lepsza
Fot. Homebook

Parametry dobrej pralki

Kupno pralki wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wybór urządzenia powinien być przemyślany. Ogromną rolę odgrywają parametry, które powinny być jak najlepsze, by urządzenie posłużyło nam jak najdłużej.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na pojemność pralki. Im więcej jest domowników, tym większa liczba rzeczy do prania. Parom oraz osobom mieszkającym w pojedynkę z pewnością wystarczy pralka o pojemności 5 kg, dla rodziny lepiej sprawdzi się pralka z pojemnością od 6 do 8 kg.

Kolejną kwestią jest klasa energetyczna pralki. Najlepiej wybrać pralkę z klasą energetyczną oznaczoną literą A, która wskazuje na niskie zużycie energii, a więc koszty eksploatacji sprzętu są zdecydowanie niższe.

Na pralce powinna znajdować się także etykieta informująca o poborze wody - im jest on mniejszy, tym używanie pralki jest bardziej ekonomiczne. Zwróćcie uwagę także na prędkość wirowania (jako standard przyjmuje się około 1000 obrotów na minutę) oraz poziom hałasu.

Pralka
Fot. Homebook

Pralka ładowana od przodu czy od góry?

Typ ładowania pralki to sprawa indywidualna. Najpopularniejsze są pralki ładowane z przodu. Urządzenia te zajmują dużą przestrzeń, dlatego najlepiej ustawiać je w przestronnych łazienkach. Szerokość takiej pralki to najczęściej 60 cm, wysokość 80 cm, a głębokość 50-60 cm. Nie bez znaczenia jest strona, w którą otwierają się drzwiczki pralki. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, by funkcjonowanie w pomieszczeniu było wygodne. Jeśli chcemy ukryć pralkę lub umiejscowić ją w innym pomieszczeniu niż łazienka, zaletą będzie możliwość zabudowy urządzenia.

Pralki ładowane od góry łatwiej ustawić. Ich wąska forma sprawdza się świetnie w mniejszych łazienkach. Ich wysokość to najczęściej 85 cm, z kolei szerokość - 40 cm. Warto jednak podkreślić, że nad taką pralką nie powinniśmy zawieszać szafek, ponieważ ograniczy nam to pole manewru przy otwieraniu klapy. Pralki ładowanej od góry nie można zabudować.

Poniżej znajdziecie kilkanaście modeli pralek!

Skomentuj:

Jak wybrać pralkę? Droższa nie znaczy lepsza!