Dekoracje ścienne z roślin

Tekst: Aldona Zakrzewska Stylizacje: Joanna Płachecka Zdjęcia: Bruno Fidrych

Kwiaty na ścianie. Na kwietniku, półeczce, w wazonie. Dobre do oglądania - jak obrazy.

Odpowiednie wyeksponowanie doniczek i wazonów z kwiatami ciętymi bywa sporym problemem, zwłaszcza jeśli mamy małe mieszkanie i słoneczny parapet, na którym wiele roślin źle się czuje. Podłoga też nie jest dobrym miejscem dla kwiatów; będziemy je stale potrącać i potykać się o nie. W małym wnętrzu rośliny najlepiej zawiesić na ścianie - ładnie wyglądają na jej tle, nie zabierając wiele miejsca. Odpowiednie kwie- tniki, podpórki i wazony pokazujemy na następnych stronach.

Dorodne rośliny i gatunki o ciekawym kształcie najlepiej eksponować pojedynczo - wówczas w pełni widać ich urodę.

Mniejsze, drobniejsze kwiaty warto łączyć w grupy - rosnąc samotnie, często wyglądają nieatrakcyjnie i dopiero w kompozycjach nabierają uroku. Efekt będzie ciekawszy, jeśli starannie dobierzemy barwy, kształty, fakturę i wielkość liści. Nie zawsze trzeba kupować nowe rośliny - czasem wystarczy wykorzystać te, które już mamy w mieszkaniu.

Rośliny najwygodniej uprawiać w oddzielnych doniczkach. Wtedy wystarczy wziąć pod uwagę jedynie ich wymagania co do światła i wilgotności powietrza. Łatwiej też wymieniać pojedyncze kwiaty, kiedy się nadmiernie rozrosną lub kompozycja nam się znudzi.

O urodzie kompozycji decyduje też wybór doniczek i osłonek. Powinny harmonizować z roślinami barwą i kształtem, a nie konkurować z nimi.

ŹRÓDŁO:


    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracje ścienne z roślin