Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czyścimy kamień

Justyna Burdow-Gołoś architekt wnętrz

Piaskowiec, z którego zrobiony jest mój kominek, brzydko ciemnieje nad paleniskiem. Powodem jest, oczywiście, sadza. Próbowałam ją zmyć - bezskutecznie. Czy to oznacza, że kominek musi już na zawsze pozostać brudny?

Porowatą strukturę piaskowca niełatwo utrzymać w czystości. Kamień, czy to gładki polerowany, czy naturalny łupek, powinien być pokryty specjalnym preparatem, aby nie ciemniał i nie wchłaniał brudu. Myjemy go wodą i detergentami. Jeśli jednak pojawi się zabrudzenie sadzą, jak w tym przypadku, należy użyć drucianej szczotki. Może to być albo zwykła, ręczna szczotka do metalu, albo druciana nakładka na wiertarkę. Nie powinniśmy używać zbyt twardej - chodzi o to, aby nie porysować czyszczonej powierzchni.

Wyszczotkowany kamień należy dokładnie odkurzyć, a następnie znów powlec wspomnianym już bezbarwnym preparatem do impregnacji. Chcąc uniknąć następnego szlifowania, które wiąże się z dużym zapyleniem pomieszczenia, warto co jakiś czas czyścić miejsca narażone na największe zabrudzenia miękką szczoteczką namoczoną w wodzie ze zwykłym płynem do mycia naczyń.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czyścimy kamień