Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gabinetowy - solidnie i na serio

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Marianna Bauman Zdjęcia: Paweł Kiszkiel, Arkadiusz Ścichocki

W tak dostojnym otoczeniu każdy nabiera poczucia bezpieczeństwa. W tym zapewne tkwi sekret niezmiennej popularności stylu gabinetowego.

24.07.2007 CZTERY KATY STYL GABINETOWY PRZEDMIOTY SZKLO POWIEKSZAJACE STYLIZACJA MARIANNA BAUMAN FOT. PAWEL KISZKIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 10 (192) - 10 2007
Materiały. Takie, które nie zniszczą się szybko, czyli wszelkie szlachetne gatunki drewna, metale i stopy (głównie mosiądz, brąz, cyna, srebro), kość słoniowa, skóra. Z tkanin - gęsto tkane wełny nazywane samodziałowymi oraz grube żakardy bawełniane albo jedwabne.
O stylu w skrócie

Styl gabinetowy ukształtował się w dziewiętnastym stuleciu. Najpierw pojawił się w tzw. palarniach i prywatnych pokojach panów domu (nazywanych gabinetami, choć służyły raczej do relaksu niż do pracy). Później widoczny także w pomieszczeniach służących do wypoczynku całej rodzinie. Jego najistotniejsza cecha to solidność i ponadczasowość. Masywne meble wykonywano z trwałych materiałów, tak by przetrwały długie lata. Ich klasycznie proste formy skutecznie opierały się zmieniającym się modom, w związku z czym dzisiaj wyglądają niemal tak samo jak przed wiekiem. We wnętrzach tworzyły atmosferę pełną powagi, której nie rozpraszały ani detale, ani barwy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gabinetowy - solidnie i na serio