Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia elegancko oświetlona

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska, Anna Kępińska-Frąckowiak Zdjęcia: Sławomir Frąckowiak, Jakub Pajewski

Cechą charakterystyczną współcześnie projektowanych kuchni jest wykorzystanie źródeł światła do modelowania przestrzeni oraz podkreślenia walorów estetycznych i architektonicznych wnętrza. Dlatego często rezygnuje się z lamp wiszących, których zadaniem jest w miarę równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, na korzyść oświetlenia punktowego.

Tak właśnie jest w tej kuchni. Zastosowano tu rozbudowany system halogenów. Wmontowano je w górną krawędź wnęki z płyt gipsowo-kartonowych, w której mieści się część zabudowy kuchennej, oraz pod górnymi szafkami. Nie oświetlają wprawdzie dużej powierzchni, ale dają światło wystarczające do przygotowywania posiłków. Punktowe lampki zostały także zainstalowane w półce zawieszonej nad barkiem. Oświetlają nie tylko barek, ale również znajdujący się przy nim blat roboczy. Mogą też służyć celom dekoracyjnym, wydobywając z mroku fragment wnętrza widoczny z pokoju dziennego. Obydwa pomieszczenia są bowiem ze sobą połączone; umowną granicę między nimi stanowi jedynie słup konstrukcyjny z trzema niewielkimi wnękami na dekoracyjne naczynia.

Dyskretnie podświetlono je halogenami, tak by światło padało na eksponowane przedmioty. Takie rozwiązanie ma już czysto dekoracyjny charakter. Jak widać, projektanci zadbali nie tylko o oświetlenie funkcjonalne, ułatwiające wykonywanie poszczególnych czynności. Światło posłużyło również do wyraźnego rozróżnienia stref użytkowych, podkreślenia walorów wnętrza i budowania w nim klimatu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia elegancko oświetlona