Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aranżacja klasyczna na miarę naszych czasów

Projekt wnętrza: Beata Szala Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Styl wiktoriański był popularny w całej Europie za czasów panowania królowej brytyjskiej Wiktorii , czyli w drugiej połowie XIX wieku. Dziś najczęściej kojarzy nam się z wnętrzami przeładowanymi sprzętami i ozdobami, nieco dusznymi, nie szukamy więc w nich inspiracji podczas urządzania współczesnych mieszkań.

WNETRZA SYPIALNIA MEBLE
Szczelnie zasłaniające okno grube zasłony, pikowany zagłówek łóżka, pokrowiec na fotel z połyskliwego jedwabiu w pasy - to elementy przywołujące na myśl wiktoriańskie wnętrza, które były wręcz otulone tkaninami. Tutaj jest ich nieco mniej, bo to przecież współczesna wersja tego stylu.
Fot. Rafał Lipski
Nie do końca słusznie, bo w ówczesnych domach nade wszystko ceniono sobie wygodę i przytulną atmosferę, które bardzo sprzyjają życiu rodzinnemu i spokojnemu odpoczynkowi. Właściciele prezentowanej sypialni, jakby na przekór modzie, sięgnęli właśnie do tego stylu. Jednak wzięli z niego tylko to, co najlepsze, na przykład duże łóżko z zagłówkiem wykończonym pikowaną tapicerką. Nie tylko daje on miękkie oparcie plecom, ale i optycznie ociepla pomieszczenie.

Ciepła dodaje również mięsista wykładzina dywanowa na podłodze oraz kolorystyka całej sypialni utrzymana w spokojnych beżach w kilku odcieniach, od kremowych po jasny brąz. W takich barwach są nie tylko ściany i wykładzina, ale także wszystkie meble. Tych zresztą nie ma tu zbyt wiele. Oprócz łóżka w tym niewielkim pomieszczeniu stoją jeszcze dwa stoliki nocne, niewielka szafka na bieliznę pościelową oraz wygodny fotel. Wnętrze nie jest też przesadnie udekorowane - zaledwie kilka ładnych ceramicznych naczyń, rzucający się w oczy żyrandol z kryształkami, ozdobna pościel. Rzeczy niewiele, ale znakomicie podkreślają styl.

Skomentuj:

Aranżacja klasyczna na miarę naszych czasów