Łazienka niczym okręt

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Nic tak nie odpręża po trudach dnia jak wieczorna kąpiel. Jednak wyłącznie ciepła woda, nawet z pachnącą pianą, nie zapewni nam pełnego relaksu. Musimy również zadbać o sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę.

WNETRZA LAZIENKA
Klimat jak na statku - to przede wszystkim zasługa podłogi z tekowych desek. Ten gatunek drewna najczęściej stosują szkutnicy. Również sposób położenia desek kojarzy się z łodzią. Ściany wyłożono różnej wielkości płytkami ceramicznymi w kilku odcieniach bieli.
Fot. Rafa3 Lipski
W łazience stworzą ją przede wszystkim nasze ulubione barwy oraz wystrój wywołujący miłe skojarzenia. Dobrze wiedzą o tym właściciele prezentowanego wnętrza, wielbiciele podróży. Ich łazienka przywołuje skojarzenia z okrętem. Osiągnęli to prostymi środkami: w drzwi wmontowali typowe dla statków okienko, czyli bulaj, a na podłodze położyli tekowe deski. Użyli sposobu stosowanego przez szkutników. Polega on na tym, że przerwy między deskami wypełnia się elastomerem - polimerowym tworzywem, które cechuje bardzo duża elastyczność ("pracuje" więc wraz deskami). Taki rodzaj montażu nie tylko przynosi określony efekt dekoracyjny, ale też gwarantuje trwałość posadzki - woda nie wcieka bowiem pod deski i nie uszkadza drewna (co w łazience jest szczególnie ważne). Aby mieć całkowitą pewność, że podłoga posłuży długie lata, należy ją również właściwie zabezpieczyć. Najlepsze w tej roli są olej i wosk - preparaty te wnikają bowiem bardzo głęboko, dzięki czemu drewno nie chłonie wilgoci, a dodatkowo zachowuje swój naturalny kolor i usłojenie. Taka podłoga potrzebuje również odpowiedniej, regularnej konserwacji (co najmniej raz w roku należy powtarzać woskowanie lub olejowanie) i systematycznej pielęgnacji środkami czyszczącymi, które zawierają m.in. 20 proc. wosku lub oleju.

Skomentuj:

Łazienka niczym okręt