Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zwycięstwo tradycji

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Właścicielka prezentowanego mieszkania oparła się nakazom panującej ostatnio mody, zgodnie z którymi należy zaznaczać odrębność znajdujących się w pokoju dziennym stref wypoczynkowej i jadalnej w sposób dosłowny (na przykład niewysokim murkiem albo regałem) lub też umownie - odmiennymi barwami czy sprzętami pochodzącymi z różnych epok.

WNETRZA JADALNIA MEBLE
Od dominującego we wnętrzu stylu nie odbiega również kanapa. Chociaż jest współczesna, ma formę stylizowaną na dawne meble z okresu klasycyzmu.
Fot. Rafał Lipski
Urządziła wnętrze bardzo gustownie, a zarazem tradycyjnie, nadając mu wystrój jednorodny zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Dzięki temu jego funkcje choć wzajemnie się przenikają, pozostają w pełni rozpoznawalne. Znajdujące się w pomieszczeniu drewniane meble - stół, krzesła, serwantka, stolik kawowy, fotel i komoda - pochodzą z jednego okresu historycznego. Są to głównie sprzęty biedermaierowskie (klasycyzujący styl, bardzo popularny w mieszczańskich domach w Europie Środkowej w latach 1815-1848) oraz utrzymane w nawiązujących do niego eklektycznych stylach z drugiej połowy XIX wieku (tzw. Ludwik Filip). Łączy je również materiał, bo wszystkie zostały zrobione z drewna fornirowanego orzechem. W związku z tym spójna jest także kolorystyka, z dominującymi odcieniami ciepłego brązu, który ożywiają akcenty intensywnej czerwieni. Tej mocnej barwy użyto tu zresztą niezwykle konsekwentnie - widać ją na wszystkich obiciach, nakryciu stołu oraz na drobiazgach dekorujących wnętrze.

Skomentuj:

Zwycięstwo tradycji