Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta? [sondaż]
Projektując lub remontując dom większość z nas staje przed dylematem - jaka ma być kuchnia? Otwarta na salon czy zamknięta w osobnym pomieszczeniu? Decyzja będzie miała wpływ na jakość przyszłego życia domowników. Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Opinie innych nic tu nie pomogą, ponieważ to kwestia indywidualnych preferencji mieszkańców. Warto natomiast obejrzeć różne rozwiązania.
Kuchnia otwarta czy zamknięta: na co się zdecydować?
Nie można arbitralnie powiedzieć, że kuchnia otwarta jest lepsza od kuchni zamkniętej. Powinna przede wszystkim odpowiadać domownikom. Właściciel domu, któremu architekt świadomie zaprojektował kuchnię zamkniętą, na pewno nie da się przekonać do korzystania z kuchni otwartej i vice versa. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań.
Jaki styl życia mają domownicy?
Jeśli na etapie projektowania domu pojawiają się wątpliwości, który typ kuchni wybrać, należy zastanowić się nad swoim trybem życia. Styl życia czy też model rodziny wiele podpowiedzą w kwestii wyboru odpowiedniego typu kuchni. Duże znaczenie ma podejście do gotowania, życie towarzyskie czy obecność dzieci w rodzinie.
Projekt i wizualizacja pracownia Archipelag
Otwarta kuchnia będzie sprzyjać integracji rodzinnej. Podczas gotowania będzie można porozmawiać z domownikami przebywającymi w salonie lub mieć oko na bawiące się tam dzieci.
W kuchni zamkniętej można się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o reszcie rodziny.
Gotowanie: pasja czy obowiązek?
Na rodzaj kuchni duży wpływ ma stosunek do przygotowywania potraw. Osoby, które chłodno podchodzą do gotowania, traktują je jako codzienny obowiązek, zapewne nie będą przywiązywały wagi ani do wyglądu kuchni ani do dzielenia się swymi kulinarnymi zdolnościami z innymi. Im może bardziej przypaść do gustu typ funkcjonalnej kuchni zamkniętej, gdzie zrealizują swój codzienny plan, "wykarmią" rodzinę i opuszczą to pomieszczenie.
Są też osoby, które po prostu nie lubią, kiedy inni zaglądają do ich garnków, lubią gotować w odosobnieniu, spokoju, pełnym relaksie - dla nich kuchnia zamknięta będzie najlepszym pomysłem. Natomiast osoby towarzyskie czy też traktujące gotowanie jako pasję i chętnie chwalące się swoimi zdolnościami kulinarnymi będą chciały pracować w kuchni otwartej, ponieważ dla nich przygotowywanie posiłków na oczach gości będzie dodatkową przyjemnością.
Czy brać pod uwagę wielkość kuchni?
O tym, czy kuchnia w domu będzie otwarta czy zamknięta, może zdecydować jej powierzchnia. Jeśli kuchnia ma się okazać klitką tylko dlatego, że zdecydujemy się ją zamknąć, może jednak rozważyć jej otwarcie na salon.
Mała kuchnia po połączeniu ze strefą dzienną optycznie się powiększy. Część kuchennej zabudowy może można umieścić już w części salonu - stół do jedzenia posiłków, wyspę kuchenną z szafkami.
Projekt i fot. Shoko Design/www.homebook.pl
Żeby natomiast kuchnia zamknięta była funkcjonalna, musi być duża. Zamknięta kuchnia daje o wiele lepsze możliwości zabudowy niż kuchnia otwarta, ponieważ do zagospodarowania są de facto cztery ściany. Jednak, aby je w pełni ergonomicznie wykorzystać, potrzebna jest na to przestrzeń. Kuchnia zamknięta prawidłowo spełnia swoją rolę, jeśli jej wielkość pozwoli na zaaranżowanie miejsca do codziennego spożywania posiłków, aby nie biegać z talerzami do stołu w pokoju dziennym i nie robić bałaganu w dwóch miejscach jednocześnie.
Jak uniknąć niechcianych zapachów?
Istotną kwestią wyboru typu kuchni jest problem jej wentylacji i towarzyszących gotowaniu zapachów. Kuchnia otwarta bezwzględnie musi mieć dobrą wentylację. Oczywiście okno będzie dodatkowym atutem - jednak jeśli nie mamy możliwości zaprojektowania otwartej kuchni w bezpośrednim sąsiedztwie okna, wyciąg o dużej mocy i sprawnie działająca wentylacja to podstawa. Nie zawsze zapach przyrządzanych potraw jest przyjemny...
W kuchni zamkniętej problem zapachów można rozwiązać na kilka sposobów. Po pierwsze, podczas przygotowywania aromatycznych potraw, drzwi do kuchni mogą pozostawać zamknięte. Po drugie, wentylacja wyciągowa oczyszcza pomieszczenie z zapachów. I po trzecie - kuchnie zamknięte wedle przepisów powinny mieć dostęp do okna - po zakończeniu gotowania możemy pozbyć się zapachów po prostu porządnie wietrząc pomieszczenie.
Jak się chronić przed kuchennymi odgłosami?
Podejmując decyzję na temat zamknięcia lub otwarcia kuchni dobrze wziąć też pod uwagę swój stosunek do towarzyszących przygotowywaniu potraw odgłosów. Miksery, blendery, sokowirówki i wyciskarki - w kuchni może być naprawdę głośno. Hałasuje też młynek do kawy, zmywarka, a także kuchenny wyciąg.
Kuchnie zamknięte mają tę zaletę, że te wszystkie odgłosy nie przeszkadzają innym domownikom i gościom w spędzaniu czasu w salonie. Przy wyposażaniu zamkniętej kuchni w drobny sprzęt AGD nie trzeba kierować się kryterium głośności.
Zupełnie inaczej pod względem hałasowania wygląda sprawa kuchni otwartej. Odgłosy przygotowywania potraw będą towarzyszyć mieszkańcom i gościom. Oczywiście nie ma w tym nic złego, o ile domownikom taki styl funkcjonowania odpowiada. To, co dla jednych jest nie do przyjęcia, dla innych kompletnie nie stanowi problemu.
W jakim stylu urządzić kuchnię?
Rozważając wady i zalety kuchni zamkniętych i otwartych istotną kwestią będzie stylistyka kuchni. Należy pamiętać, że otwarta kuchnia, która jest częścią salonu, powinna swoim stylem pasować do przestrzeni dziennej. Należy też pamiętać, iż kuchnia otwarta na salon jest wyeksponowana - zatem jej zaaranżowanie powinno być dopracowane; powinno też umożliwiać szybkie zapanowanie nad nieporządkiem. W kuchniach otwartych lepiej wybierać AGD do zabudowy i chować do szafek małe sprzęty. Pozwoli to utrzymać ład i jednorodność stylu, aby to kuchnia stanowiła część salonu, a nie na odwrót.
W kuchniach zamkniętych można trochę spuścić z tonu. Funkcjonalność może wziąć górę nad estetyką. Niekiedy może to oznaczać znaczne oszczędności - meble kuchenne nie muszą być tak reprezentacyjne.
Gdzie ustawić stół?
Kolejnym aspektem, który może pomóc w podjęciu decyzji, jest kwestia miejsca spożywania posiłków - tych codziennych i tych od święta. Podejmując decyzję o wydzieleniu kuchni jako indywidualnego pomieszczenia, należy rozważyć lokalizację miejsca do jedzenia.
Może się okazać, że w małej zamkniętej kuchni brakuje miejsca na stół i jedyną z możliwych opcji jest korzystanie z tego w salonie. Czy taka forma odpowiada naszemu stylowi życia? Talerze i jedzenie trzeba będzie przenosić, więcej jest chodzenia i sprzątania. Z tego powodu lepiej w zamkniętej kuchni zorganizować miejsce na codzienne posiłki - choćby miał to być tylko kawałek blatu. Takim miejscem może być lada czy barek zamontowane przy ścianie - a jeśli mamy więcej miejsca - wygodny stół skupiający całą rodzinę.
W kuchniach otwartych stół jadalny może pełnić bardziej uniwersalną funkcję - można przy nim jeść codzienne śniadania i urządzać świąteczne obiady. Dlatego jego miejsce w strefie dziennej nie powinno być przypadkowe. Stół taki dobrze jest ustawić na granicy - zwykle umownej - kuchni z salonem. Łatwo wtedy gościom przenosić się z od stołu na kanapę i odwrotnie; z kolei domownicy bez trudu poradzą sobie z noszeniem potraw i naczyń. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, warto rozważyć stworzenie barku lub wyspy, oddzielającej kuchnię od salonu. Duży stół dla gości, przeznaczony na specjalne okazje, stanąć wtedy może w dowolnym miejscu.
Jak znaleźć złoty środek?
Jeśli jasno zdefiniowana kuchnia otwarta lub zamknięta nie jest do końca tym, co domownikom odpowiada, można rozważyć opcje pośrednie. Poza spolaryzowanymi przeciwieństwami można zaprojektować kuchnię, która będzie jednocześnie miała cechy kuchni otwartej i zamkniętej. Będzie zatem np. nawiązywała stylistyką do salonu, ale ukrywając to, czego nie chcemy ukazać.
Najpopularniejszymi zabiegami stosowanymi przy częściowym zamknięciu bądź otwarciu kuchni jest stosowanie niepełnych ścian, przeszkleń, elementów przesuwnych czy dużych otworów drzwiowych. Niepełne ścianki zasłonić mogą po prostu te fragmenty kuchni, które mają być niewidoczne.
Popularne elementy przesuwne jak np. duże drzwi czy też ekrany bardzo dobrze się sprawdzają, ponieważ dają pewną dowolność kształtowania przestrzeni. Kiedy trzeba zakrywają, kiedy nie - odsłaniają i powiększają przestrzeń. Częstym rozwiązaniem stosowanym w częściowo zamkniętych kuchniach są duże, niekiedy dwuskrzydłowe drzwi na salon, które spełniają podobną funkcję. W nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się przesuwne drzwi - ochrono przed zapachami, stłumią hałasy, a jednocześnie nie pomniejszą przestrzeni.
- Więcej o:
Montaż paneli podłogowych - krok po kroku
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Cement ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle
PAVA design i oszczędność - jak wybierać produkty przyjazne środowisku bez kompromisów
Z3Z ARCHITEKCI
Zrównoważone budownictwo na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?