Jak wyczyścić kanapę z materiału, skóry i skaju
Każdy z nasz wybierając kanapę zastanawia się przede wszystkim nad tym czy będzie wygodna i pasująca do naszego wnętrza. Po jakimś czasie pojawia się pytanie: jak ją wyczyścić? Oto kilka porad jak dbać o nasze sofy, by służyły nam jak najdłużej.



Kanapa z materiału
Jeżeli kanapa ma zdejmowany pokrowiec, sprawa jest prosta: pierzemy go w pralce i po kłopocie. Co jednak zrobić, gdy obicia nie da się zdjąć, a kanapa ma palmy, zacieki i straszy domowników?
Plamy po kawie, herbacie, alkoholu usunie płyn do czyszczenia dywanów. Jeżeli chcemy odświeżyć zakurzone obicie wystarczy użyć płynu do naczyń i wody. Należy jednak pamiętać by ściereczka czy gąbka, którą czyścimy materiał była wilgotna, nie mokra. W przeciwnym razie na kanapie pojawia się brzydkie zacieki, znacznie trudniejsze do usunięcia. Najlepiej jest więc czyścić materiałową kanapę delikatną pianą.

Kanapa z materiału
Jeśli jest bardzo zabrudzona prawdopodobnie trzeba będzie użyć specjalistycznego odkurzacza. Jest wiele firm, które oferują usługę prania obić bądź wypożyczają tego typu urządzenia czyszczące.
Przy mniejszych zabrudzeniach odkurzamy kanapę zwykłym odkurzaczem przy użyciu samej rury, bez końcówki.

Kanapa ze skóry
Miksturą, która zdziała cuda przy czyszczeniu skóry jest woda z rozpuszczonymi płatkami mydlanymi. Kanapę myjemy gąbka namoczoną w tym roztworze. Trudniejsze zabrudzenia usuniemy przy pomocy szczoteczki do zębów i ww. płynu. Gdy obicie wyschnie, warto przetrzeć je dodatkowo niewielka ilością oliwki dla dzieci - ten zabieg nada skórze miękkość i połysk.

Kanapa ze skóry
Właściwie konserwowana skóra nie może być sucha i sztywna, bo wtedy łatwiej o pęka. Aby ją nawilżyć i przywrócić skórze elastyczność, przy pomocy ściereczki, kolistymi ruchami, należy wmasować w kanapę roztwór złożony z oleju, mleka i terpentyny (w równych proporcjach) oraz octu (10% roztworu). Po wyschnięciu obicia nakładamy pastę natłuszczającą i polerujemy.
- Więcej o: