Naprawa: fuga bez skazy

TEKST: Iwona Szczepaniak Wykonanie: Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski

Podłogę wyłożoną płytkami ceramicznymi łatwo jest utrzymać w czystości. A jednak ma ona słaby punkt - szybko brudzące się fugi. Nieładne przebarwienia widać nie tylko na jasnych spoinach. Podpowiadamy, co zrobić, by odzyskały świeżość i kolor.

26.07.2005 WARSZAWA DLA MIESIECZNIKA CZTERY KATY KROK PO KROKU ODNAWIANIE FUGI MIEDZY KAFLAMI PODLOGI 8. PODLOGA Z ODNOWIONA FUGA LAZIENKA PODLOGA DREWNO KAFELKI KAFLE WANNA WYKONANIE: JUSTYNA BURDOW I KRZYSZTOF RADZANOWSKI FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 6 (188) - 6 2007
Podłogę wyłożoną płytkami ceramicznymi łatwo jest utrzymać w czystości. A jednak ma ona słaby punkt - szybko brudzące się fugi. Nieładne przebarwienia widać nie tylko na jasnych spoinach. Podpowiadamy, co zrobić, by odzyskały świeżość i kolor. <BR /> Wąski pas spoiny cementowej wypełniającej szczeliny między płytkami ceramicznymi jest najczęściej lekko wklęsły. W takich zagłębieniach łatwo odkłada się osad kamienny z rozlanej wody, resztki po mydle i detergentach, kurz i plamy tłuszczu oraz wnoszone na butach błoto. Na co dzień wystarczy umyć posadzkę dobrym środkiem do czyszczenia podłóg. Jeśli fuga jest przybrudzona, można zastosować jeden z preparatów przeznaczonych do jej mycia - nakłada się go na spoinę i zmywa po kilku minutach. Dostępne są też środki kryjące, które nanosi się gąbką lub pędzlem na suche i odtłuszczone fugi. Można też użyć specjalnego mazaka w odpowiednim kolorze. Jest on wypełniony wodoodpornym tuszem, który ukrywa wszelkie przebarwienia, nadaje spoinie połysk oraz zapobiega wnikaniu w nią wilgoci i powstawaniu na jej powierzchni pleśni. Nie wypełnia jednak ubytków, dlatego wszystkie te sposoby sprawdzą się tylko wtedy, gdy spoina dobrze wypełnia szczelinę i się nie kruszy. Jeśli fuga jest nie tylko brudna, ale również w wielu miejscach wykruszona, pozostaje jej gruntowna renowacja.
Fot. Lukasz Zandecki / AG
    Więcej o:

Skomentuj:

Naprawa: fuga bez skazy