Bezpieczny alarm bezprzewodowy
Magda spod Skierniewic ma całoroczny dom drewniany, w którym jednak nie mieszka na stałe. Chce zamontować w nim alarm. Poprosiliśmy naszego eksperta, aby zaproponował odpowiedni system i wycenił go.
Przy doborze systemu do takiego domu mamy co najmniej dwa ograniczenia - po pierwsze, nie ma jak rozprowadzić kabli (nie da się ich ukryć w tynku), po drugie - alarm powinien być obsługiwany zdalnie. Nie są to jednak trudności nie do pokonania.
Nowoczesne systemy alarmowe mogą być w pełni bezprzewodowe lub hybrydowe. W tym drugim wariancie część czujek komunikuje się z centralą drogą radiową, inne muszą mieć połączenie kablowe, bo niektóre typy czujek wymagają stałego połączenia z centralą.
Ważna jest również łączność między urządzeniami. W systemach bezprzewodowych odbywa się ona drogą radiową; może być jednokierunkowa (od centrali do czujek) lub dwukierunkowa (od centrali do czujek i od czujek do centrali). Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest system dwukierunkowy, który szybciej i pewniej reaguje na ewentualne zdarzenia.
Jaki system
Systemy jednokierunkowe, poza ograniczoną funkcjonalnością (nie można w nich stosować wszystkich typów czujek), mają też jedną zaletę - są tańsze. Natomiast systemy wykorzystujące komunikację dwukierunkową pozwalają na zastosowanie wielu rodzajów urządzeń, możliwa jest też komunikacja bezprzewodowa z systemem (przez telefon, smartfon).
Do obu systemów można podłączyć podstawowe czujki, zapewniające bezpieczeństwo domu - stosowane we wnętrzach i na zewnątrz czujniki ruchu (PIR), czujki otwarcia drzwi i okien (kontaktrony) oraz urządzenia wykrywające dym.
Proste systemy bezprzewodowe, składające się z centrali, kilku czujek, manipulatora i pilota, są często używane do ochrony obiektów użytkowanych sporadycznie.
Jaka centrala
W proponowanych systemach podstawą jest centrala do małych i średnich obiektów, które można podzielić na dwie strefy i każdą z nich włączać w trzech trybach.
Urządzenie ma wbudowane moduły, np. standardowej linii telefonicznej PSTN (nasza czytelniczka ma rzadko już używany telefon stacjonarny), GSM oraz internetowy ETHM (internet dostarczany po kablu).
Obecnym coraz mniej obiektów wyposażonych jest w linię telefoniczną, ale nie tylko z tego względu centrala z modułem GSM jest optymalnym rozwiązaniem. Moduł taki pozwala przesyłać właścicielowi domu SMS-y informujące o tym, co się dzieje w budynku, a także za pomocą SMS-ów sterować systemem. Wyposażona w takie funkcjonalności centrala jest idealna do tego typu domów.
Wykorzystanie central ze zintegrowanymi modułami nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale niekiedy stwarza dodatkowe możliwości, których nie da się osiągnąć przez dodanie zewnętrznego urządzenia. Wybrana do naszego wyliczenia centrala ma możliwość rozbudowy do 12 wyjść urządzeniami zasilanymi z sieci 230 V. Nie jest to zbyt dużo, gdyż jedno wyjście trzeba przeznaczyć na sterowanie syreną, a sześć do podania sygnałów do stacji monitorowania agencji ochrony (jeśli mamy z nią umowę). Pozostaje pięć wyjść do dowolnego wykorzystania. Jeżeli chcielibyśmy wykonywać bardziej skomplikowane działania - na przykład sterować oświetleniem - wykorzystujemy te właśnie wyjścia.
Wybrana przez nas centrala, po dołączeniu do niej modułu INT-VG, może zadzwonić do nas przez tradycyjną linię telefoniczną i wykorzystując nagrane uprzednio komunikaty poinformować nas o tym, co się dzieje w domu. Ten sam moduł pozwala sterować systemem komendami głosowymi. Aby móc zadzwonić do chronionego obiektu i posłuchać, co tam się dzieje oraz komunikować się z osobami w nim przebywającymi, to należy zastosować inny moduł - INT-AV.
Rozbudowa centrali
Nowoczesne centrale mogą nie tylko nadzorować podstawowe czujki systemu, ale też sterować urządzeniami (np. oświetleniem) i komunikować się z użytkownikiem.
Ile to będzie kosztowało
Wykonaliśmy dwie kalkulacje. W droższej wykorzystaliśmy bardziej rozbudowany, dwukierunkowy system bezprzewodowy. Druga tabela zawiera wycenę systemu, w którym zastosowano urządzenia bezprzewodowe jednokierunkowe i dwukierunkowe. Jest to trochę tańsze rozwiązanie, ale oszczędność osiągnęliśmy kosztem gorszej kontroli pracy czujek.
- Więcej o:
Bezprzewodowy system alarmowy
Czujki do zadań specjalnych. System alarmowy i inteligentny budynek
System alarmowy: jak go obsługiwać
Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Rekuperacja w zamieszkałym domu. System wentylacji centralnej i decentralnej
Mobilny aromatyzer
Ciepło i jasno
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora