Jak zaplanować kolejność prac na budowie?
Jeśli stan surowy zamknięty masz już za sobą powinieneś przystąpić do wykonywania prac wykończeniowych wewnątrz domu. Pamiętaj jednak, że ważne jest nie tylko wykonanie wszystkich prac, ale wykonanie ich w odpowiedniej kolejności.
Kiedy rozpocząć prace wykończeniowe?
Wykonywanie prac wykończeniowych należy rozpocząć w momencie, gdy dom znajduje się w stanie surowym. Warto wcześniej zadbać o montaż drzwi i okien zewnętrznych. Zaleca się rozpoczęcie prac wykończeniowych w okresie wiosennym, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza.
Nakreśl plan prac
Najważniejszym etapem jest zaplanowanie poszczególnych prac. Musisz ustalić, co chcesz zrobić. Ważne jest ustalenie rodzaju materiałów wykończeniowych, jakie chcesz stosować, udogodnień, w jakie chcesz wyposażyć dom. Jednym słowem mówiąc na tym etapie warto wiedzieć, co i gdzie będzie rozmieszczone, co pozwoli odpowiednio rozplanować rozmieszczenie instalacji.
Najpierw prace instalacyjne
W pierwszej kolejności musisz wykonać instalacje - zarówno wod-kan jak i wszelkie instalacje elektryczne. Część prac instalacyjnych musisz wykonać na początku prac wykończeniowych - umożliwi Ci to ich ukrycie w ścianach. Jeśli część z nich ma być widoczna, możesz je wykonać w późniejszym etapie. Jeśli chodzi o instalację gazową, należy pamiętać, że prace te wykonuje się w późniejszym etapie, gdyż rury instalacji gazowej muszą być rozprowadzane po powierzchni ścian.
Pora na tynkowanie
Tynki można kłaść jeszcze przed ostatecznym zamknięciem budynku. Musisz jedynie posiadać zamknięty dach i wykonywać prace w czasie, gdy temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Znacznie ma również kolejność tynkowania - sufit, ściany, otwory drzwiowe i okienne i wnęki. Tynkowanie należy wykonywać w określonej temperaturze gdyż sztuczne dosuszanie ścian może spowodować skurcze i powstanie rys bądź pęknięć. Możesz oczywiście zdecydować się na wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi jednak te prace możesz wykonać dopiero po ułożeniu podkładów podłogowych.
Zaizolowanie podłóg
Po wykonaniu wspomnianych prac musisz zadbać o dokładne oczyszczenie podłóg ze śmieci jak i kurzu. Na tak przygotowany strop koniecznie musisz ułożyć folię i izolację ze styropianu bądź też wełny.
Czas na rozprowadzenie instalacji c.o.
Podczas układania płyt izolacyjnych powinieneś zadbać o rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania. W tym samym momencie warto również wyprowadzić podejścia do grzejników, pamiętając, że grubość podłogi zwiększy się jeszcze o grubość podkładu i posadzki.
Podkład podłogowy
Jeśli wszystkie wspomniane prace zostały wykonane można przystąpić do wykonywania podkładu podłogowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowej zaprawy podłogowe. Pamiętaj, że ten etap prac musisz ukończyć przed przystąpieniem do wykonywania szkieletowych ścian działowych. W zależności od wybranego podkładu powierzchnia może nie być idealnie równa. Warto w takiej sytuacji zastosować jeszcze podkład samopoziomujący - ważne, by został wykonany minimum sześć tygodni przed układaniem posadzki.
Wykończenie podłóg
Jeśli na nierównej podłodze masz ułożyć płytki ceramiczne, nie musisz wykonywać wylewek samopoziomujących. Powierzchnia nie musi być idealnie gładka. Pamiętaj, by w miejscach narażonych na dostanie się wody, ułożyć płynną folię izolacyjną pod płytki. Ułożenie pozostałych podłóg - paneli, parkietu czy wykładzin zaleca się wykonać w momencie, gdy podłoga jest już odpowiednio sucha. Na tym samym etapie wykonuje się również montaż schodów.
Wykończenie ścian
Gdy tynki wyschną możesz przystąpić do wykończenia ścian - malowania i tapetowania. Pamiętaj, by rozpocząć od malowania sufitów i dopiero później ścian. Przy pierwszym malowaniu zaleca się nałożenie dwóch warstw farby.
Jeszcze tylko drzwi i biały montaż przed Toba
Wszystko gotowe - możesz przystąpić do osadzania ościeżnic i montażu drzwi wewnętrznych. Ostatnim krokiem jest już tylko wykonanie prac montażowych i umeblowanie domu, czyli tzw. wykonanie białego montażu. Pamiętaj, by wykonać próbę funkcjonowania instalacji i urządzeń, tak by móc jeszcze wykonać ewentualne poprawki.
- Więcej o:
Targi IFA - 2024 - nowości Bosch
Wodne ogrzewanie podłogowe Konfiguracja, montaż, użytkowanie
Jak Polacy podchodzą do remontów swoich domów? Raport
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowoczesność w systemie okna i drzwi w domu
Jaka powinna być odległość rynny od granicy działki?
Rekuperacja jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń
Jak Polacy wybierają okna? Cena, opinie i energooszczędność – kluczowe aspekty dla kupujących