Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejnik źle grzeje: problemy z instalacją centralnego ogrzewania

Rafał Różycki

Niedawno w domu, z pomocą sąsiada, założyliśmy centralne ogrzewanie. Kaloryfery bardzo często nie są ciepłe w całości. Co może być przyczyną problemu?

Nasza instalacja centralnego ogrzewania składa się z pieca na węgiel i drewno, rur miedzianych i żeberek aluminiowych. Kaloryfery bardzo często są gorące w górnej części, a dolna jest lekko ciepła lub zimna, mimo zamontowanych odpowietrzników. Co jest tego powodem? Grażyna T.

Ręczny odpowietrznik powinien być zamontowany na każdym grzejniku - u góry, z jego prawej lub lewej strony. za jego pomocą usuwa się powietrze, które dostało się do instalacji. w przeciwnym razie może ono powodować korozję zarówno grzejników, jak i rur. poza tym, w miejscu gromadzenia się powietrza (u góry, przy odpowietrzniku, bo jest ono lżejsze od wody) grzejnik staje się chłodny.

Temperatura w pomieszczeniu zgodna z oczekiwaną

Z listu nie wynika jednoznacznie, czy w domu w wyniku pracy instalacji grzewczej osiągany jest komfort cieplny. Jeśli tak, a zdaniem Czytelniczki grzejnik działa źle (jedynie u góry jest gorący, a zimny na dole), to przyczyną może być:

- nastawienie zbyt wysokiej temperatury na kotle - przykładowo, jeśli wynosi ona 80°C, a na dworze jest około 0°C lub nieco poniżej, wówczas zawór termostatyczny przymyka dopływ gorącej wody do grzejnika. W ten sposób nie dopuszcza do tego, aby grzejnik pracował z pełną mocą, gdyż nie jest to konieczne. W przeciwnym razie temperatura w pomieszczeniu byłaby za wysoka;

- zamontowanie zbyt dużego grzejnika - jeśli w instalacji centralnego ogrzewania wielkość grzejników została dobrana orientacyjnie, wtedy te, których moc jest przewymiarowana w stosunku do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu, pracują źle. W tej sytuacji, analogicznie jak poprzednio, zawór termostatyczny zmniejsza przepływ wody, by dopasować moc grzejnika. Aby poprawić pracę grzejników, należy obniżyć temperaturę ustawioną na termostacie kotła o taką wartość, która zapewni komfort cieplny.

Zbyt niska temperatura w domu

Jeśli w części pomieszczeń jest chłodno mimo działania instalacji, oznacza to, że przepływ wody przez grzejnik jest za mały. Przyczyn może być wiele: pompa obiegowa centralnego ogrzewania pracuje na niewłaściwym biegu (zbyt niskim), niesprawny jest zawór termostatyczny lub niedrożne są niektóre odcinki rur (na przykład zapchane w wyniku niestarannego wykonawstwa). Należy zatem ustalić, jaki jest rzeczywisty powód i go usunąć.

Aluminium i miedź razem

W instalacji naszej Czytelniczki połączono grzejniki aluminiowe z rurami miedzianymi. Takie rozwiązanie jest możliwe pod warunkiem, że oba te metale nie będą stykać się bezpośrednio ze sobą. W tym celu stosuje się specjalne przekładki z tworzywa sztucznego (dielektryczne) lub taśmy teflonowe. Ponadto, do instalacji centralnego ogrzewania należy wlać w odpowiedniej ilości inhibitor. Jest to preparat chemiczny zabezpieczający ją przed korozją.

    Więcej o:

Skomentuj:

Grzejnik źle grzeje: problemy z instalacją centralnego ogrzewania