Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Problemy z wentylacją

Małgorzata Krośnicka

System grawitacyjnej wymiany powietrza w domach uchodzi za mało wydajny. I rzeczywiście tak jest, działa skutecznie tylko w ściśle określonych warunkach (różnica temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz). Dodatkowo bardzo łatwo zaburzyć jego funkcjonowanie. Wystarczy... nic nie robić.

20288732 https bi
Fot.: Paul Biryukov

Kupiłam niedawno dom. Ma kilkanaście lat, jest w dobrym stanie, poprzedni właściciele nawet wyremontowali i odmalowali wnętrza. Mogłam się wprowadzić niemal na gotowe. Kiedy układałam rzeczy w kuchni, nad górnymi szafkami zobaczyłam przeraźliwie brudną kratkę wentylacyjną. Czy jej stan wskazuje na to, że wentylacją jest coś nie tak?
Pyta Izabela J. z Radości.

Po co jest wentylacja?

Bez skutecznej wentylacji choruje i dom, i jego mieszkańcy. Materiały budowlane, preparaty (np. kleje, lakiery) i inne tworzywa utleniają się, emitując przy tym rozmaite związki chemiczne, często będące powodem reakcji alergicznych.

Oddychając, pobieramy z powietrza tlen, wydychamy natomiast dwutlenek węgla (dorosły człowiek, pozostając w spoczynku, emituje ok. 12 l tego gazu na godzinę). Dwutlenek węgla jest nieszkodliwy, ale tylko pod warunkiem, że nie osiągnie bardzo wysokiego stężenia (ponad 5000 ppm). W źle wentylowanych domach poziom dwutlenku węgla rośnie, spada za to poziom tlenu - a to oznacza niedotlenienie organizmu, które objawia się zmęczeniem, rozkojarzeniem i uczuciem duszności. By nasze umysły zachowały pełną sprawność, poziom dwutlenku węgla nie może przekraczać 0,5%. Potrzebujemy też świeżego powietrza - od 3 do 23 m3/h dla każdej osoby (ilość powinna wzrastać wraz z aktywnością człowieka).

Podczas oddychania, gotowania czy kąpieli wytwarzamy też parę wodną. Jej nadmiar jest szkodliwy tak dla nas, jak i dla konstrukcji budynku. Sprawna wentylacja usuwa ją wraz z powietrzem.

Konserwacja wentylacji

Podstawa to czyszczenie kratek wywiewnych, gdy na wlotach zbierze się kurz. Tę prostą czynność z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie przy użyciu szczotki lub odkurzacza. Zgodnie z przepisami, raz w roku przewody wentylacyjne powinny być sprawdzane i czyszczone przez osobę mającą kwalifikacje co najmniej czeladnika kominiarskiego.

Uwaga! Kominiarz sprawdza tylko ciąg w kominach wentylacyjnych. Aby sprawdzić, czy funkcjonują: nawiew, przepływ powietrza w pomieszczeniach i wywiew, musimy taką usługę zamówić.

Środki bezpieczeństwa

Zaklejanie kratek wentylacyjnych to częste "lekarstwo" na to, że kratki się brudzą, z kanałów wieje lub śmierdzi. Ta metoda "naprawy" jest niebezpieczna w łazienkach, w których pracują piecyki gazowe z otwartą komorą spalania, bo grozi zatruciem czadem. Objawy powyższe oznaczają bowiem, że wentylacji nie ma. Za ten stan mogą odpowiadać niedrożne kanały wentylacyjne albo niedostateczny napływ powietrza z zewnątrz, co wytwarza w pomieszczeniach podciśnienie, zasysające powietrze przez kominy. Wymaga to sprawdzenia przez fachowca.

Zapisz się naNEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Problemy z wentylacją