Brodziki - jakie wybrać?
Zanim zdecydujemy się na konkretny brodzik, warto dowiedzieć się, co powinno być głównym kryterium wyboru. Zwłaszcza, że rynek oferuje nam bogatą ofertę brodzików w różnych kształtach i o różnej wielkości. Dostępne są m.in. brodziki stalowe, ceramiczne, kamienne, akrylowe. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze brodzika, by dokonać najlepszego zakupu.
Głęboki czy płytki?
Głównym kryterium wyboru brodzika jest kształt oraz wielkość miejsca w łazience, gdzie zostanie umieszczona kabina. Jeśli kabina ma być półokrągła, brodzik dobieramy do promienia kabiny. Jeśli ma kąty proste, wybieramy kwadratowy lub prostokątny. Warto też wiedzieć, że dostępne są brodziki o kształtach nietypowych, np. pięciokątne lub wykonywane na wymiar. Jedną z ważniejszych cech brodzików jest głębokość. To ważne przede wszystkim ze względów praktycznych. Brodziki głębokie mają tę zaletę, że mogą służyć do wielu celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, ponieważ ich dodatkowe zastosowanie to wanna dla maluchów. Można w nich także zrobić niewielkie pranie ręczne. Dodatkowym plusem głębokiego brodzika może być narożne siedzisko. To ułatwia kąpiel nie tylko dzieciom, ale i osobom starszym. Płytkie i bardzo płytkie brodziki, które często mają tylko 3 cm wysokości od podłogi, prezentują się z kolei bardzo elegancko, są praktyczne, mają małą powierzchnię do czyszczenia, a także odpływ o średnicy ø 90, aby woda szybciej odpływała.
Z jakiego materiału?
Choć w sklepach z wyposażeniem łazienek powszechny jest akryl, nie jest on jedynym materiałem, z jakiego może być wykonany brodzik prysznicowy. Dostępne są również stalowe, ceramiczne lub te wyprodukowane z kompozytów czy naturalnego kamienia. Wybór jest spory, ale warto pamiętać, że każdy materiał ma zarówno zalety, jak i wady.
- Akrylowe. Są lekkie, gładkie i ciepłe w dotyku. Po pewnym czasie mogą jednak zacząć trzeszczeć, kiepskiej jakości akryl szybko żółknie, łatwo go także zarysować. Do mycia brodzika nie powinno się używać środków zawierających substancje ścierne. Nieduże zarysowanie można zlikwidować, stosując zestaw pielęgnacyjny.
- Ceramiczne. Wyróżniają się trwałością i odpornością na zarysowania, do tego łatwo je utrzymać w czystości. Wprawdzie są dość ciężkie (brodzik 90 × 90 cm waży 33-46 kg), ale przez to bardzo stabilne i wytrzymałe.
- Kamienne. Brodzik wykonany z marmuru czy granitu jest elegancki, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Kamień tłumi uderzenia wody i jest akumulatorem ciepła. Powierzchnia kamienia jest śliska, najlepiej więc, jeśli dno brodzika będzie zmatowione, by zminimalizować ryzyko wypadku. Chłonne kamienie wymagają polerowania i impregnacji.
- Kompozytowe. Zawierają kruszywo mineralne połączone
z żywicami. Nowością są bogate palety kolorów brodzików z kompozytu. Obok tradycyjnej bieli do wyboru mamy również odcienie szarości, antracyt, czerń. Niektórzy producenci oferują nawet kilkanaście standardowych kolorów oraz możliwość zabarwienia brodzika na dowolny kolor z palety RAL; można także wybrać wzór np. imitujący deski.
- Z konglomeratu. Wytrzymałość zawdzięczają marmurowi, który stanowi aż 80% jego budulca, reszta to syntetyczne żywice i barwniki. Niektórzy producenci nakładają na jego powierzchnię warstwę laminatu, co sprawia, że długo zachowuje ona gładkość i połysk. Zaletą wyrobów z konglomeratu jest też to, że są ciepłe w dotyku. Materiał ma idealnie równą, nieporowatą powierzchnię, dzięki czemu na jego powierzchni nie rozwijają się bakterie.
- Więcej o:
Remont łazienki: co zamiast głębokiego brodzika? [CENY]
Jaki brodzik - stalowy czy akrylowy?
Prysznic z płytkim brodzikiem
Pęknięty brodzik
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament