Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania

Redakcja Pressland

W prawie każdym gospodarstwie domowym znajduje się, co najmniej jeden samochód. Jest to środek komunikacji, który zapewnia funkcjonalność i mobilność każdego dnia. Warto, więc odpowiednio o niego zadbać, zapewniając mu odpowiednią ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.

Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania
Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania
Fot. shutterstock

Jaką formę zadaszenia wybrać?

Zadaszenie jest najlepszą formą ochrony samochodu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do wyboru mamy wiele rozwiązań – wszelkiego rodzaju garaże bądź wiaty garażowe. Warunkiem zapewniającym odpowiednią ochronę samochodu jest prawidłowe wykonanie zadaszenia. Wybierając odpowiednie rozwiązanie warto wybrać takie, które nie będzie szpecić domu, ale też będzie mogło zostać umieszczone w odpowiednim obszarze działki zapewniając komfortowe korzystanie.

Może garaż?

Jednym z rodzajów garażu są garaże wbudowane. Wykonanie takiego zadaszenia jest jednak kosztowną inwestycją. Wszystko ze względu na fakt, iż ściany muszą zostać wykonane z solidnych materiałów, gdyż to na nich częściowo będzie opierał się dach. Dodatkowym kosztem są koszty izolacji i zapewnienia odpowiedniej akustyki oraz koszty związane z montażem bramy garażowej.

Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania
Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania
Fot. shutterstock

Trochę tańszą inwestycją jest garaż przylegający. Wymaga on jednak uzyskania pozwolenia na budowę jeszcze przed rozpoczęciem prac. Poza mniejszymi kosztami, istnieje możliwość wykonania garażu w późniejszym czasie niż domu. Garaż przylegający nie wymaga też grubych ścian czy izolacji, która zapewni mieszkańcom domu komfortowe warunki. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia bramy w dowolnym, najkorzystniejszym miejscu. Garaż przylegający ma jednak sporą wadę – może szpecić bryłę budynku.

Istnieje również możliwość postawienia garażu wolnostojącego. Rozwiązanie to pozwala wyraźnie oddzielić strefę mieszkalną od strefy, w której stawiany jest samochód. Postawienie garażu wolnostojącego jest niezwykle szybkie i komfortowe. Dodatkowo, nie jest to zbyt droga inwestycja. Jedynym minusem rozwiązania jest konieczność posiadania pozwolenia na budowę. Garaż wolnostojący może być zarówno jedno jak i dwu-stanowiskowy. Istnieje również możliwość delikatnego powiększenia garażu i uzyskania świetnego miejsca do przechowywania przedmiotów.

A może wiata?

Budowa wiaty garażowej to przede wszystkim najmniejszy koszt. Wszystko za sprawą braku konieczności stawiania ścian oraz inwestowania w bramę garażową. Wykonanie konstrukcji wiaty też jest znacznie szybsze – wiata składa się z dwóch bądź czterech słupków, na których umieszczony jest dach. Niestety, największą wadą wiaty może okazać się zbyt słaba ochrona samochodu.

Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania
Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania
Fot. shutterstock

Zdecydowanie wiata nie ochroni auta przed padającym śniegiem czy wichurą. Wiata również nie uchroni auta przed mrozem – zimą nie obędzie się, więc bez odszraniania. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie podczas plusowych temperatur. Warto również wspomnieć o mało estetycznym wyglądzie wiaty – wiele osób decyduje się na umieszczenie jej na tyłach budynku, tak by nie szpecić bryły domu. Wiata ma jednak swoje plusy, – gdy jej powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych to nie jest wymagane posiadanie pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy obiektu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Garaż czy wiata? Wybór optymalnego rozwiązania