Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Samodzielny montaż bramy garażowej

Redakcja Pressland

Najczęściej decyzja związana z montażem bramy zautomatyzowanej wiąże się z decyzją o zatrudnieniu profesjonalnych monterów. Natomiast, jeśli chcemy zautomatyzować bramę garażową to możemy również zrobić to samodzielnie. Dotyczy to zarówno bram nowych, jak i tych już istniejących.

Samodzielny montaż bramy garażowej
Samodzielny montaż bramy garażowej
Fot. shutterstock

Montaż bramy garażowej

Bezbłędną instalację i bezawaryjne użytkowanie bramy garażowej zapewnia dobór właściwego napędu. Zależy on od tego: z jakiego materiału jest zbudowana brama, jaki jest jej rozmiar oraz osadzenie. Przed zainstalowaniem automatu w bramie należy mieć pewność, że konstrukcja bramy jest wytrzymała. Wówczas pozostaje dobór siłownika i doprowadzenie energii elektrycznej do zasilania. Producenci wiodących napędów oferują również zestawy do samodzielnego montażu.

Samodzielny montaż bramy garażowej
Samodzielny montaż bramy garażowej
Fot. shutterstock

Znajdują się w nich: siłowniki, centrala sterująca, fotokomórki, sygnalizatory świetlne oraz pilot. Dodatkowo, otrzymuje się instrukcję z oznaczeniami co do sprawnego i bezpiecznego zamontowania bramy. Jeśli już skończymy prace montażowe to pozostaje elektrykom zlecić podłączenie prądu.

Jak wygląda samodzielny montaż bramy krok po kroku?

W pierwszej kolejności należy nawiercić otwory w słupku i wbić w nie stalowe dyble. Kolejny etap to przymocowanie wsporników, jakie zakłada się kluczem i następnie dokręca śruby na każdym ze słupków. Najpierw wspornik mocuje się do ramienia siłownika i wysuwa go maksymalnie. Na bramie zaznacza się również, w jakim miejscu powinien zostać przykręcony. Wszystkie odległości podane są w instrukcji.Po zakończeniu powyższych czynności powinno nastąpić odbezpieczenie siłowników. Należy zamknąć bramę i skontrolować, czy siłowniki dobrze pasują do rozstawu wsporników. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to osadza się je na tak zwanym czopie, podejmując wstępną próbę otwarcia i zamknięcia bramy garażowej. Później montuje się kabel zasilający samodzielnie, jeśli posiada się takie uprawnienia bądź można skorzystać z usług doświadczonego elektryka. Warto wiedzieć, że w pobliżu jednego ze wsporników powinien zostać zamontowany programator – centrala sterująca działaniem siłowników i pozostałych urządzeń współpracujących ze sobą.

Samodzielny montaż bramy garażowej
Samodzielny montaż bramy garażowej
Fot. shutterstock

Po obu stronach podjazdu należy zainstalować słupki na jakich zostaną założone fotokomórki. Można je przykręcić do betonowego fundamentu o przekroju kwadratowym bądź okrągłym. W przypadku, gdy brama jest umieszczona blisko narożnika posesji to podporą może być cokół ogrodzenia. Niezależnie zaś od doboru fundamentu – powinny znaleźć się w nim szybciej kable zasilania. Kable te należy przełożyć od dołu przez słupki i połączyć z fotokomórkami. Następnie należy zamontować włącznik na słupkach przy bramie, jaki uruchamiany jest przy użyciu kluczyka. Zdejmując jego obudowę, podłącza się kabel zasilający i zakłada ją ponownie. Ostatnim etapem w samodzielnym montażu jest połączenie przewodów z centralą i zaprogramowanie napędu.

Montaż napędu do bramy i korzystanie z bramy

Nie bez znaczenia pozostają też kwestie praktyczne, związane bezpośrednio z użytkowaniem bramy. Teren w obrębie którego działa brama musi być odpowiednio oczyszczony. Jedynie wtedy brama może działać bez zarzutu. Szczególnie należy dbać o otoczenie bramy zimą. Teren musi być odśnieżony, żeby skrzydła bramy zawsze swobodnie się przesuwały.

Samodzielny montaż bramy garażowej
Samodzielny montaż bramy garażowej
Fot. shutterstock

Z kolei, latem w czasie burzy należy pamiętać o odblokowaniu napędu, jeśli zabraknie prądu. Bardzo istotna jest również okresowa konserwacja bramy, zwłaszcza pod kątem sprawdzenia prawidłowej pracy zawiasów oraz prawidłowości regulacji i stanu zabezpieczeń. Przeglądy powinny być wykonywane co pół roku. A kiedy tylko zostanie wykryta jakakolwiek nieprawidłowość – brama powinna zostać bezzwłocznie naprawiona.

Tak naprawdę, samodzielny montaż bramy garażowej nie jest trudny, o ile pamięta się o wykonaniu wszystkich czynności opisanych wcześniej. Obowiązkowe jest dokładne zapoznanie się z instrukcją oraz zakupienie napędu bezpośrednio przeznaczonego pod parametry konkretnej bramy. Dokładnie zamontowany napęd w bramie garażowej znacznie poprawikomfort związany z codziennym przemieszczaniem się.

    Więcej o:

Skomentuj:

Samodzielny montaż bramy garażowej