Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elewacje z klinkieru: nowoczesne i efektowne

Tekst: architekt Olga Szewczyk z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben

Jedną z popularniejszych form wykończenia ścian współczesnych domów jest elewacja z płytek klinkierowych. Ceni się ją przede wszystkim za trwałość, odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych oraz walory dekoracyjne.

Dom Florenc
Dom Florenc
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Energooszczędny design

Dzisiejsze budownictwo wyróżnia zastosowanie prostych, geometrycznych form, które sprzyjają jak najmniejszemu zużyciu energii i osiągnięciu optymalnych parametrów energooszczędnych. Ciepły dom to komfort mieszkania, a warstwa osłonowa ścian, wykonana z cegieł klinkierowych, jest doskonałym sposobem na poprawę i zwiększenie termoizolacyjności budynku oraz mniejsze koszty eksploatacji. Dom energooszczędny mimo swojej oszczędnej formy nie musi wyglądać nudno. Aby wykreować wyrazisty i nowoczesny charakter budynku, warto zastosować klinkier w połączeniu z metalem, stalą lub szkłem. Fasady z cegłą w roli głównej dodatkowo dobrze się starzeją i zawsze prezentują stylowo oraz efektownie.

Cegła klinkierowa Chelsea w formacie LDF
Cegła klinkierowa Chelsea w formacie LDF
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Trwałość

Elewacja powinna chronić ściany przed czynnikami atmosferycznymi, być trwała, piękna oraz łatwa w utrzymaniu. Klinkier to materiał ponadczasowy, który jest bardzo odporny na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych: na uszkodzenia mechaniczne, wiatr, śnieg, wodę oraz działanie promieni słonecznych. Cegły klinkierowe są też ognio- i mrozoodporne. Wykończenie cegłą części cokołowej może stanowić trwałą ochronę ściany przed wilgocią pochodzącą od gruntu, a wykonanie ceglanych narożników zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Warto pamiętać, że wytrzymałość klinkierowej elewacji uzależniona jest nie tylko od samego materiału budowlanego, ale również od rzetelności wykonania.

Modny detal

Klinkier jest materiałem uniwersalnym, świetnie komponuje się z innymi tworzywami budowlanymi takimi jak drewno, kamień elewacyjny, szkło czy aluminium. Dom wykończony klinkierową elewacją przyciąga uwagę swoją szykownością i surową elegancją. Płytki są obecnie dostępne w różnych barwach, rozmiarach i fakturach. Decydując się na konkretny rodzaj, warto pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego koloru spoiny – kontrastująca z barwą płytki podkreśli jej kolor i fakturę, natomiast fuga o barwie zbliżonej do klinkieru stworzy gładką, prawie jednolitą powierzchnię.

Wykorzystanie klinkieru jako ozdobnego detalu pomaga wyeksponować różne elementy architektoniczne domu, np. cokoły, pilastry, nadproża lub ramy okienne. Również wykusze, filary oraz różnego rodzaju zwieńczenia można stylowo wyróżnić z pozostałej części budynku właśnie poprzez wykonanie ich z cegły albo płytek.

Nowoczesna estetyka

Wygląd fasady tworzy wizytówkę domu i podkreśla charakter nowoczesnych projektów. Cegły klinkierowe zyskują coraz szersze grono sympatyków – gwarantują wieloletnią trwałość, pozwalają zmienić wizerunek domu, poprawiają jego parametry w zakresie izolacji cieplnej, a bogata oferta kolorystyczna pozwala na różnorodność wzorów elewacji.

ZOBACZ GALERIĘ DOMÓW Z KLINKIEROWYMI ELEWACJAMI >>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Zapisz

    Więcej o:

Skomentuj:

Elewacje z klinkieru: nowoczesne i efektowne